Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için geri sayım başladı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek bu önemli sınav öncesinde, artan stres nedeniyle adayların beslenme ve uyku düzeninde değişiklikler yaşanabiliyor. İstanbul Rumeli Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Güler Yenipınar, başarılı bir performans için doğru beslenmenin önemine vurgu yaparak, sınava hazırlanan adaylar ve ailelerine önemli önerilerde bulundu.

647Dd99E50Acca3D847C1959

Kahvaltı ve Ana Öğünler Kesinlikle Atlanmamalı

Sınavdan önceki dönemde kahvaltı ve ana öğünleri atlamamak, düzenli ara öğünler yapmak büyük önem taşıyor. Dr. Yenipınar, stresli sınav temposunda adayların dikkatlerini toplaması için, gün içinde süt, et, tahıl, meyve ve sebze gibi farklı besin gruplarından yeterli miktarda tüketilmesi gerektiğini belirtti.

Önerilen Kahvaltı Seçenekleri

Besleyici bir kahvaltı için tam tahıllı ekmek, süt, peynir veya yumurta, taze sebze ve meyveler, pekmez, reçel veya bal gibi yiyecekler öneriliyor. Alternatif olarak yoğurt/süt, yulaf, keten tohumu ve taze veya kuru meyvelerden oluşan besleyici gıdalar da tercih edilebilir. Çay ve kahve yerine taze sıkılmış meyve suları, mate çayı, zencefil, karanfil, kabuk tarçın ve limon dilimi çayları öneriliyor. Tarçın, kan şekerini düzenleyici etkisiyle öne çıkıyor.

Öğle ve Akşam Yemeklerinde Tercih Edilecek Besinler

Öğle ve akşam yemeklerinde kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller, sebze yemekleri ve haşlama, buğulama, fırında veya ızgara et, balık, tavuk ve hindi tercih edilebilir. Baklagillerin gaz yapma ihtimaline karşı öğle yemeklerinde tüketilmesi öneriliyor. Yemeklerin yanında yoğurt, ayran, cacık ve salata da tüketilmeli, tam tahıllı ekmek tercih edilmelidir. Haftada 2-3 kez balık tüketimi, zengin omega-3 kaynağı olması nedeniyle hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır.

Tam Buğday veya Çavdar Ekmeği Tüketin

B grubu vitaminlerinin beyin işlevleri ve sinir sistemi için önemli olduğunu vurgulayan Dr. Yenipınar, ekmek tercihlerinde tam buğday veya çavdar ekmeğinin tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ara Öğünlerde Ceviz Tüketimi

Ara öğünlerde kuru veya taze meyvelerle birlikte yoğurt veya süt, fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar tüketilebilir. Özellikle omega-3 yağ asitlerinden zengin olan cevizin, hafızayı güçlendirici ve konsantrasyonu artırıcı etkisi nedeniyle her gün 3-4 adet tüketilmesi öneriliyor. Kabızlık problemi olmayanlar için her gün bir muz da serotonin (mutluluk hormonu) salgılanmasını tetikler ve zengin potasyum kaynağıdır.

Dokor Haz

Sınavdan Bir Gün Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınavdan bir gün önce gaz yapıcı besinlerden kaçınılmalı, lif ve yağ içeriği yüksek besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir. Zengin demir içeren besinler (karaciğer, et, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez) tercih edilmeli, fırında veya ızgara olarak hazırlanmış balık, tavuk, et, yumurta, fındık, fıstık ve ceviz tüketilmelidir. Dr. Yenipınar, günlük beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmaması ve aşırı çay, kahve, gazlı içecek tüketiminden kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Sınav Günü Kahvaltısı

Sınav sabahı mutlaka kahvaltı yapılmalı, aksi halde baş ağrısı, dikkatsizlik, yorgunluk ve kan şekerinin düşmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Tuzlu peynir, zeytin, sucuk gibi susamaya neden olabilecek besinler yerine, haşlanmış yumurta, az tuzlu peynir, taze sebze ve meyveler, taze meyve suyu ve tam tahıllı ekmek içeren dengeli bir kahvaltı yapılmalı. Ayrıca, sınav sabahı su tüketimi de ihmal edilmemelidir.

Kaynak: HABER MERKEZİ