Beşiktaş’ta 29 kişinin hayatını kaybettiği yangına ilişkin soruşturma çerçevesinde 8 şüpheli çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. 1 şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
Beşiktaş Gayrettepe'de 2 Nisan tarihinde 16 katlı binanın eksi 1 ve eksi 2. katında faaliyet gösteren gece kulübünde tadilat yapımı sırasında yangın çıkmış, 29 kişi hayatını kaybetmişti. Olaya ilişkin yürütülen soruşturma çerçevesinde aralarında iş yeri sahipleri ve sorumlu müdürün de bulunduğu şüpheliler gözaltına alınmıştı.
Gözaltına alınan 11 şüpheli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. Şüphelilerden 9'u ifadelerini vermelerinin ardından 'taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe çıkarıldı. 2 şüpheli ifade işlemlerinin ardından Savcılıktan serbest bırakıldı.

8 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI
Tutuklama talebiyle sevk edilen 9 şüpheliden 8'i çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderildi. 1 şüphelinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

İLGİLİ KAMU VE BELEDİYE GÖREVLİLERİ HAKKINDA SORUŞTURMA
Ayrıca, söz konusu işyerinin ruhsatlandırılması, çalışma izni ve esasları ile süreç içindeki denetimlerine dair tüm bilgi ve belgelerin toplanılma aşamasında olunduğu ve ilgili kamu görevlileri veya belediye görevlileri hakkında ise memurlar ve diğer kamu görevlilerinin yargılanması hakkında kanun hükümlerine göre soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

Kaynak: İHA