BÜRO Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi (BES-AR) Ocak ayı açlık ve yoksulluk sınırını verilerini yayınladı. Gıda madde fiyatları üzerinden yapılan hesaplamaya göre, dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Ocak 2024 için 21 bin 953 lira, tek bir bekârın çalışanın yaşam maliyeti ise 26 bin 712 lira. Gıda harcaması ile giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı kısacası yoksulluk sınırı 56 bin 942 lira olduğu açıklandı.

Açlık-1

EN AZ 5 BİN TL FAZLA OLMALIYDI

BES-AR’ın verilerine göre açıklama yapan Antalya Büro Emekçileri Sendikası, “2024 yılı Ocak ayında da 17 bin 2 lira alan asgari ücretli 21 bin 953 lira olan açlık sınırının altında hayatını idame ettirmek zorunda kaldı. Enflasyon farkı zam değildir. Geçen aylarda fahiş fiyat artışları nedeniyle cebimizden çalınanların geç telafisidir. Altı aylık enflasyon yüzde 37,57 olmasına rağmen bize verilen enflasyon telafisi yüzde 29,78 olarak kalmıştır. Enflasyon telafisi 1997-1998 yıllarında olduğu gibi eşel mobil sistemi uygulansaydı, en düşük memur maaşı bugünkünden en az 5 bin TL fazla olacaktı” denildi.

‘MÜJDE KÂBUSA DÖNÜŞÜYOR’

Sağlıklı beslenmenin maliyetinin günlük 731 lirayı geçtiğini belirten BES, “Büyük şehirlerde kamu emekçileri barınma ihtiyacını karşılamak için neredeyse maaşının yüzde 75-80’ini kiraya ödemek zorunda kalıyor. Kamu Emekçilerine ve emeklilerine 2023 yılının ikinci yarısı olan Temmuz -Aralık dönemindeki yaşanan aşırı fiyat artışlarından kaynaklanan gelir kaybını oluşturan yüzde 37,5 enflasyon farkına Toplu İş Sözleşmesinden kaynaklanan yüzde 15 zammını ekleyerek 49,25 maaş artışı yaptığını müjdeleyen iktidar aynı oyunun akşam pazarlarının geç saatlerine mahkûm ettiği milyonlarca emekliye de yapmakta bir bahis görmemiştir. İktidar tarafından verilen her müjde kâbusa dönüşüyor” ifadelerine yer verildi. 

 

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER