SOSYAL BELEDİYECİLİK

Belediye başkan adayları bu seçim döneminde aday oldukları il-ilçeye yerleşik bir proje sunmaktansa sosyal belediyecilik anlayışını öne çıkarttı. Başkan adaylarının seçim vaatleri arasında en çok seslendiği kitle emekliler ve öğrenciler oldu. 

Vatandaş, 31 Mart 2024 yerel seçimler yaklaştıkça belediye başkan adaylarından benzer projeler duymaya başladı. Vatandaşın, emeklilerle veya öğrencilerle ilgili vaatini duymadığı bir belediye başkan adayı kalmadı.

Whatsapp Image 2024 03 29 At 14.59.09 (1)

EMEKLİLERE KAFETERYA

31 Mart 2024 yerel seçimleri için vaatlerini sıralayan belediye başkan adayları seçim süreci boyunca zam alamadığı için tepkili olan emeklilerden oy devşirmeye çalıştı. Emeklilerin desteğini bekleyen adaylar, “Emeklilere kafeterya yapacağız, çaylar ücretsiz olacak ve emeklilerimiz burda vakit geçirecek” şeklinde birbirine benzeyen vaatler ortaya attı. Adayların bir diğer gözdesi ise öğrenciler oldu.

ÖĞRENCİLERE YURT VE BURS

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. Yerel seçimlere hazırlanan belediye başkan adayları 'eğitime destek' adı altında öğrencilere yurt ve burs vaatlerini sıraladı. Adaylar, “Şehrimize gelen misafir öğrencilerimize burs vereceğiz, şehir dışında okuyan genç hemşehrilemize burs vereceğiz, ilçemize yurt yaparak istihdamı arttıracağız” gibi benzer vaatlerini seçmene anlattı. 

4 SEÇMENDEN BİRİ EMEKLİ

31 Mart seçimlerinde kayıtlı seçmen sayısı 61,4 milyon olarak açıklanırken 16 milyon seçmen ise emekli konumunda bulunuyor. Buna göre seçmenlerin yüzde 26’sı emeklilerden oluşuyor. Maaşların açlık sınırının bile çok altında kalmasıyla emekliler geçim sıkıntısı yaşıyor. 

Whatsapp Image 2024 03 29 At 14.59.09

YURTTA KALAN ÖĞRENCİLER OY KULLANABİLECEK Mİ?

Öğrenci olup seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyenler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine askı süresi içinde (4 Ocak 2024 ile 17 Ocak 2024)bizzat başvuran ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim eden öğrencilerin talebi üzerine nüfus müdürlüklerince, sayılan belgeler onaylı dizi pusulasına eklenerek ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir. Belgeyi seçim kuruluna teslim eden öğrenciler, yurdunun bulunduğu yerde oy kullanabilecek.

Türkiye 31 Mart 2024’te yerel seçimler için sandık başına gidecek. Ülke genelinde saat 08.00'de başlayacak olan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erecek. Sabah saat 06.00’dan itibaren seçim günü yasakları uygulanmaya başlanacak. Seçim yasakları saat 23.59’da sona erecek.

Muhabir: STAJYER/ARİF CAN YILDIZ