Antalya Eczacı Odası Başkanı İsmail Erçin, bazı ağrı kesicilerin kullanım şartları doğrultusunda bağımlılık yapabileceğini belirterek hem ağrı kesiciler hem de diğer ilaçlar için doktor veya eczacıya danışılması gerektiğini vurguladı. Başkan Erçin “Ağrı kesiciler bağımlılık yapabilir. Vatandaşlar kendi kafalarına göre komşudan duyduklarına göre ilaç almamaları gerekiyor, hem ağrı kesicileri hem de diğer ilaçları. Bu konuda eczacı ve doktora danışmak gerekiyor” ifadelerine yer verdi.
MUTLAKA UZMANA DANIŞILMALI
Başkan İsmail Erçin, bazı ilaçların kötüye kullanıldığını tespit ettiklerini ve bu konuda doktorlar ve eczacılar olarak Sağlık Müdürlüklerine bildirimde bulunduklarını ifade ederek, “Bazı ilaçlar suiistimal yapılacak düzeyde kullanılıyor bizde hem doktorlar hem eczacılar olarak Sağlık Müdürlüklerine bildirerek genel bir duyuru yaptırıyoruz bu konuda. Vatandaşlarımızın kendi kafalarına göre ilaç almaması lazım. Mutlaka bir doktor ve eczacıya danışarak ilaçlarını alması lazım” dedi.
SUİSTİMALLER BİLDİRİLİYOR
Başkan Erçin, bazı vatandaşların bağımlılık yapan ilaçları ısrarla kullanmak istediklerini ve doktora başvurarak reçete istediklerini belirterek bu durumda bağımlılık endişesi doğduğunda ilacın reçetelenmediğini ve durumun Sağlık Müdürlüğü'ne bildirildiğini aktardı. Başkan İsmail Erçin, “Bazı vatandaşlar bağımlılık yapan ilaçları ısrarla almak istiyorlar. Doktora gidip, "Ben bunu kullanıyorum, reçete eder misiniz?" diye soruyorlar. Hastanın ihtiyacına göre yardımcı olunuyor fakat bazı durumlar oluyor ki hasta sürekli gelmeye başlıyor, bağımlılık şüphesi oluşuyor, bu durumda hastaya ilacı reçete etmeyip hasta Sağlık Müdürlüğü'ne şikayet olarak bildiriliyor, Sağlık Müdürlüğü de tüm Türkiye'deki Sağlık Müdürlüklerine, bütün doktorlar ve eczacılara bildirim yapıyor, "Bu hasta gelirse bu ilaç için bize bildirin" diye. Sağlık sistemimizde bu tarz geri dönüşler ile ilaç bağımlılıklarının önüne geçilebiliyor” ifadelerine yer vererek bu bildirimin tüm sağlık kuruluşlarına ve sağlık çalışanlarına yapıldığını, böylece ilaç bağımlılığına karşı önlemler alındığını vurguladı. 

Sdfgtyuhı

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER