Yılların eskitemediği taşlarla örülü tarihin izlerini sürebileceğiniz bir yolculuğa hazır mısınız? Alanya’nın gizemli kıyılarının hemen kuzeydoğusunda Güzelbağ’da, şehrin 30 km ötesinde derin bir vadinin kollarında saklı olan Colybrassus Antik Kenti, adeta zamanın labirentinde kaybolmak için sizi bekliyor.

KENTİN İLK DOKUNUŞU

Yolculuğunuzun ilk durağı, kentin sembolü haline gelmiş, sağlam bir şekilde dimdik ayakta duran iki tapınaktan biri olan Susuz Ayasofya’ya doğru olmalı. Batıdaki tapınak, neredeyse gökyüzüne uzanan tavanıyla hayranlık uyandırırken, taş merdivenler boyunca kentin merkezine doğru ilerlerken, kayanın içine oyulmuş gizemli geçitler sizi çağıracak.

20200707151600817 Colybrassus Ed 3

BİR VADİDE YİTİP GİDEN ZAMAN

Kentin kalbi, vadinin derinliklerinde atar, tıpkı geçmişin sesinin yankılandığı bir yer gibi. Helenistik dönemden Roma ve Bizans izlerine kadar uzanan bu kentte, her taşın altında bir hikaye yatar. Sur duvarlarının ardında saklanan kiliseler, eski bir askeri birliğin izleri ve gizemli yazıtlar, geçmişin sırlarını aralamak için size rehberlik eder.

NEKROPOL: ÖLÜLERİN ŞEHRİ

Kent yaşamının gölgesinde, nekropolde sessizce yatanlar, geçmişin sırlarını paylaşırlar. Lahitlerin ve anıtsal kaya mezarlarının arasında gezinirken, 18 basamaklı bir merdivenle ulaşılan mezarın girişi, sizi içine çeken bir gizem perdesi gibi asılı kalır. Kartal motifleriyle süslenmiş kemerin altından geçerken, Medusa başının sırlarını çözmek için zamanın durduğunu hissedersiniz.

5 202001281444102Cxvxcb

TOROS DAĞLARI'NA DOĞRU YOLCULUK

Ancak kentin sırlarıyla yeterince haşır neşir olduktan sonra, sizi bekleyen bir diğer macera daha var: Toros Dağları'na bakan patika yolu. Burada, doğanın sükunetinde ruhunuzu dinlendirirken, enfes manzaraların keyfini çıkarır ve geçmişin gizemli dokusunu ruhunuzda hissedersiniz.

Colybrassus Antik Kenti, taşların sessiz şahitliği altında, geçmişin gizemli hikayeleriyle dolu bir hazine sandığı. Her taşın altında farklı bir hikaye yatan bu antik kent, ziyaretçilerini hem tarihi bir yolculuğa çıkarırken hem de ruhlarını tarihle besler.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER