Ercan Özbek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Türkiye'nin, FATF gri listesinden çıkarılması için harcadığı çabaların olumlu sonuç verdiğini söyledi. Özbek, "Sayın Bakanı kutluyor ve ANSİAD olarak Türkiye'nin uluslararası standartlara uyum çabalarının devam etmesi yönündeki desteğimizi bir kez daha bu vesileyle ifade ediyoruz" dedi.

Özbek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bilindiği gibi FATF, küresel düzeyde para aklama, terör finansmanı, siber suçlar, uyuşturucu ticareti, yasadışı silah ticareti, organize suçlar, yolsuzluk gibi suçlarla ilişkili finans hareketlerini önlemeye dönük uluslararası kural ve denetim standartlarını belirleyen kuruluştur. Maalesef Türkiye 2021 yılında FATF tarafından gri listeye alınmış, bu nedenle Türkiye'den yapılan fon transferleri uluslararası bankalar tarafından kuşkuyla karşılanır olmuştu. Bu tür eksiklerin uzun vadeli yatırımları ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını olumsuz etkilemenin ötesinde ülkemizdeki huzur ve güvenlik koşullarını bozmaya yüz tuttuğu da yadsınamaz bir gerçek. Türkiye'nin itibarına gölge düşüren ve suç örgütlerine elverişli bir ortam sağlayan eksik ve hatalı uygulamalardan vazgeçilmesi ve FATF kurallarına uyum hususunda taahhütler verilmiş olması, Türkiye için yatırım ve iş ortamı açısından önemli bir gelişme. Bu gelişmeler Türkiye'nin küresel değer zincirine entegrasyonunu, dış finansman koşullarının iyileşmesini, şirketlerimizin itibar ve değerlerinin artmasını, kayıtdışılığın azalmasıyla vergi adaletinin tesisini ve suç örgütlerinin mali kaynaklarının engellenmesini sağlayacaktır."

Özbek, “Kuşkusuz, gri listeden çıkmak bu konuda fiili olarak tüm sorunların bittiği anlamına gelmemekte, yasal olmayan para hareketlerinin denetim altına alınması ve önlenmesi çalışmaları kararlılıkla sürdürülmelidir. Bu nedenle, ülkemizin ekonomi, hukuk gibi her alanda evrensel standartların üzerine çıkmasını savunan bir kuruluş olarak bu tür yapısal değişim adımlarının devam edeceğini ümit ediyor, Hükümetimizin FATF ile iş birliğini sürdürmesi ve taahhütlerini yerine getirmesi hususunda herkesi daha duyarlı olmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA