KADİR Has Üniversitesi Araştırma Görevlisi Zeliha Gizem Sayın, öğrencilerle yaşadığı 'ibadethane' tartışması sebebiyle gündeme geldi. Gizem Sayın, ibadethane kapısının önünde ayakkabı ve çantaların yığılmaması için öğrencilerle konuşmuş, öğrenciler ise yerde seccade olmamasına rağmen 'seccadeye basıyorsun' diye Sayın'a tepki göstermişti. Gündem olan konuya dair açıklama yapan Antalya KESK Kadın Meclisi, “Üniversiteler sadece ve sadece bilim yuvalarıdır. Hiç bir dinin veya tarikatın arka bahçesi değildir. Laik eğitimden asla vazgeçmeyeceğiz. Gizem Hoca’nın yanındayız” ifadelerine yer verildi.

gizem

ÖĞRENCİLERDEN ÖĞRETMENE DESTEK!

Zeliha Gizem Sayın’a sosyal medya üzerinden yapılan linç girişimlerine karşı Kadir Has Üniversitesi öğrencilerinin Sayın’a destek mesajı yayınladı. Yayınlanan mesajda: “Üniversiteler eğitim kurumları olup ülkemizin geleceğini oluşturan gençlerin eğitim haklarını böyle propagandalara malzeme edilmesine göz yummayacağız, bizler hiçbir baskı altında kalmadan, bilimin önderliğinde, bağımsız ve laik eğitim sistemi içerisinde gelecekte ülkesine değer katmayı hedefleyen öğrencileriz. Üniversite ilke ve değerlerimizi göz önünde bulundurarak olayı algı çabasına dönüştüren bireylerin bilinçli politikalar yürüttüğünü söyleyebiliriz. Bu bağlamda bizi ve tüm Kadir Has mensuplarını tehdit eden, ötekileştiren ve can güvenliğimiz konusunda endişeye düşüren kurum ve kişilerin aksiyonlarını kabul etmiyor ve göz yummuyoruz”

‘ÜNİVERSİTELER BİLİM YUVALARIDIR’

Öğrencilerin yaptığı açıklama desteklediklerini söyleyen Antalya KESK Kadın Meclisi, “Kadir Has Üniversitesi öğrencisi gençlerin açıklamasını destekliyoruz. Bu provokasyonun geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ‘in tarikatlara destek vermeye devam edeceklerini ilan etmesinin hemen ardından gerçekleşmesini büyüyen tehlikenin göstergesi olarak kabul ediyor ve uyarıyoruz. Üniversiteler sadece ve sadece bilim yuvalarıdır. Hiç bir dinin veya tarikatın arka bahçesi değildir. Laik eğitimden asla vazgeçmeyeceğiz. Gizem Hoca’nın yanındayız” açıklamasında bulunuldu. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

                                                                                             

Editör: Uğur Keskin