KANAL V ekranlarında yayınlanan ‘Yüksek Tansiyon’ programına konuk olan Antalya Valisi Hulusi Şahin,  Antalya’da göreve başladıktan sonra ilk kez bir televizyon programına çıkarak sorulara yanıt verdi. Şahin, 29 Ekim kutlamalarından, Antalya’da yapılacak olan tarımsal faaliyetlere, EXPO 2016’nın nasıl kullanılacağından Antalya’nın coğrafi tescilli ürünlerine dair görüşlerine kadar birçok konuda açıklama yaptı.

‘KORKUTELİLER ÇOK ÇALIŞKAN’

Antalya’nın ilçelerinden en çok Korkuteli’den etkilendiğini belirten Şahin, “Antalya gerçekten çok özel bir coğrafya. Görev gereği gittiğim bir mahallede, bir ilçede, bir yerde, bir köşe başında beni şaşırtan bir şeyle karşılaşıyorum. Sadece deniz, kum, güneş değil sadece sahil bandının güzelliği değil, Bey Dağlarının güzelliği ayrı, dağların ötesi ayrı, Yörük kültürü muhteşem, mesela Korkuteli beni çok etkiledi.  Korkuteli'de ben böyle bir tarım hiç tahmin etmiyordum. Fakat Korkuteli'nin Orta Anadolu'nun herhangi bir kasabasından iklim olarak coğrafya olarak hiçbir farkı yok. Eğirdir’den bir farkı yok ama Korkuteli’de çok çalışkan bir insan yapısı var. Sadece çalışkan değil vizyoneller de. Mantar yetiştirmek birçok yerde yapılabilir ancak yetiştirip tüm Türkiye’ye satmak ve piyasaya hâkim olmak bir başarı hikâyesidir. Bu nedenle Korkuteli beni çok etkiledi” dedi.

hulusi-1

‘COĞRAFİ TESCİLLERE AĞIRLIK VERECEĞİZ’

Antalya’nın her yerini göreve başladıktan sonra gezdiğini söyleyen Şahin, “Gezerken şunu gördüm; Antalya’nın çok güçlü bir yerel kültürü var. Yörüklükle bezenmiş bir Türkmen kültürü var. Kilim ve tarhana dışında daha çok şey var. Bunları biz ticarileştirmeli, tanıtmalı ve coğrafi işaret tescilini de yaptırmalıyız. Bu konuda biraz eksik görüyorum. Biz bu konuda çalışacağız. Antalya'nın onlarca hatta yüzlerce tescile değer ürünü olduğunu görüyorum. Tescil süreçlerini hızlandırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

‘ATATÜRK BİZİM KIRMIZIÇİZGİMİZDİR’

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz’un 10 Kasım Atatürk'ü anma törenlerine hazırlık yapan okulların programlarına müdahale ettiği ve programda Atatürk’ün sevdiği şarkıların çıkarıldığına dair haberlere değinen Şahin, “Cumhuriyet’in kurucu değerleri bizim kırmızıçizgimizdir. Atatürk, bayrak, vatan ve Cumhuriyet konusunda kimseyle tartışmayız. Kimseyle bu konuda herhangi bir polemiğe girmeyiz. Ömrümüz bu dava üzerine gitti.  Bizim olduğumuz yerde bunlar tartışılmaz. Tamamen bir zaman ayarlaması ile ilgili bir şey olmuş, başka yerlere taşınmıştır.  ‘Program fazla uzadı, birkaç tane şarkıyı çıkaralım mı’ filan demişler.  O dolanmış dolanmış başka başka yerlere gitmiştir. Asla kimse öküzün altında buzağı aramasın.  Biz 29 Ekim'i de en muhteşem şekilde kutlayacağız. 10 Kasım'da da Atatürk'ü en doğru şekilde anacağız” diye konuştu.

VALİ ŞAHİN’DEN EXPO AÇIKLAMASI

EXPO 2016 projesine dair açıklama yapan Şahin, “EXPO 2016 projesi sayesinde dere yatağı olan, sürekli su basan arazi kurtarılmış. Şu an her türlü hizmet için hazır büyük bir alan var. EXPO ile ilgili bütün kamuoyu ile karar verebiliriz. Biz şunu yapalım bunu yapalım diyemeyiz. Satılsa dahi tarımsal ağırlıklı faaliyetler ancak yapılabilir. Dolayısıyla öyle istendiği gibi orada zannedildiği gibi oteller, büyük binalar filan yükselme şansı yok. Zaten öyle olsaydı çoktan satılırdı.  Orayla ilgili bir çalışma var, değerlendirmeler var. Devasa bir alan, Antalya'nın hizmetinde her amaçla kullanabiliriz. Ortak akıla başvuracağız. Ortak akıl ne derse onu yapacağız” dedi.

‘BAŞKA BİR 100’ÜNCÜ YIL OLMAYACAK’

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na dair konuşan Vali Şahin, “Cumhuriyet hepimizin. Cumhuriyeti kutlamak sadece kamu kuruluşlarının işi değil. Cumhuriyet’in değerlerini benimsemiş tüm vatandaşlarımız Cumhuriyet için kalbi atan tüm halkındır, Cumhuriyet’in sahibidir. Şimdi bu bakışla başlayarak söyleyeceğim. Tüm Antalyalılara da hitap ediyorum. Başka bir 100’üncü yıl olmayacak, tek 100 yıl var. Bizden başka da bu nesil başka bir nesil bunu görmeyecek. Yani Cumhuriyetin ilk ve tek 100’üncü yılı var, o yüzden bunu çok güzel kutlamalıyız. 19 ilçemiz ve Büyükşehir belediyemizle beraber 20 belediye, kaymakamlarımız, valiliğimizin koordinasyonunda tüm kamu kurum ve kuruluşları, kamu hizmeti yapan kuruluşlar ayrıca otellerimiz turizm, e STK’lar ve odalarımız, hepimiz toplandık ve dedik ki Cumhuriyetimizi Antalya'da en güzel şekilde kutlamalıyız ve en yakışır şekilde kutlayacağız” diye konuştu. HABER/ÇİĞDEM KORKAN