ANTALYA Kültür Sanat’ta her ayın ilk Perşembe günü ‘Boran Eser Kavaz ile Antalya Merakı’ söyleşileri düzenleniyor. Kasım ayında yapılacak olan söyleşide ‘Çerkez Büyükleri ve Gençleri’ konusu ele alınacak. 2 Kasım Perşembe günü saat 19.30’da AKS’de yapılacak olan söyleşide kontenjan sınırlı. Söyleşiye katılmak isteyenler AKS’nin internet sitesinden kayıt yaptırabilir.

aks-20

ÇERKEZLERİN ANTALYA SERÜVENİ

‘Çerkez Büyükleri ve Gençleri’ adlı söyleşide,  ‘Çerkezler, Antalya’ya ne zaman göçmüştür?’, ‘Nereden ve neden?’,  ‘Çerkezler, Antalya’da ilk zamanlarında neden çok ölüm yaşamışlardır?’, ‘Çerkezlerde aslını koruyarak yaşayan farklı adetler nelerdir?’, ‘Çerkez mutfağının özellikleri nelerdir?’, ‘Çerkezce bir konuşma dinleyelim. Çerkezce birkaç cümle öğrenelim.’, ‘Özel günleri bayramları nelerdir?’, ‘Özel günlerin adetleri nelerdir?’, ‘Çerkez olmayanla evlilik yapmama kuralı yaşıyor mu?’, ‘Çerkez isimleri nelerdir?’, ‘Antalyalı Çerkez esnaflar, ünlüler, öğretim üyeleri kimlerdir?’ ve ‘Çerkez danslarında paylaşılan görevler; zarif kadın savaşçı cesur erkek algısı’ konularından bahsedilecek.

BORAN ESER KAVAZ KİMDİR?

Boran Eser Kavaz, 1978’de Ankara’da dünyada geldi. Eğitim ve öğretimini Ankara’da tamamladı, 13 yıl bankacılık sektöründe müfettiş ve idareci olarak çalıştı. 2009 yılında Antalya’ya taşınan Kavaz, kızına yaşadığı kenti anlatmak için Antalya’nın çok da bilinmeyen hikâyelerinin peşine düştü.

Antalya merakı, Kavaz’a bambaşka kapılar açtı ve bir turist rehberi olarak Kaleiçi ve Antalya gezileri düzenlemeye başladı. Kavaz, 314 sayfalık kitabında Antalya piyazının nereden çıktığı, Kaleiçi’nin gizli kaçış tünellerini, Döşemealtı, Hurma, gibi yer adlarının kökeni gibi Antalya’da dair merak edilen birçok konuyu kendine has üslubuyla anlattı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN