Müzede antik çağlara ait heykellerin, lahitlerin sergilendiği alanda gerçekleşen 'Kuzey Rüzgarları' adlı konserde Antalya Devlet Opera ve Balesi (Antalya DOB) solist sanatçısı soprano Burcu Bukem Kuru, piyanist Anna Tepretmez birlikte sahne aldı. Konsere, klasik müzik severlerin ilgisi oldukça yoğun oldu. 

Konser, Soprano Burcu Bukem Kuru'nun, ünlü besteci Jean Sibelius'un 'Var Det En Dröm' adlı eserini seslendirmesiyle başladı. Eserlerin bestecilerinin hayat hikâyelerini ve eserin hikayesini de anlatan sanatçı Kuru, Wilhelm Stenhammar, Ture Rangström, Gözta Nyström, Lars Erik Larson, Filipa Engellau'nun savaşı, savaşın acımasızlığını, dökülen kan ve gözyaşlarını, barışı, dünya kardeşliğini anlatan eserlerini piyanist Anna Tepretmez'in piyanosu eşliğinde opera dilinde yorumladı. Sanatçı Kuru, besteci Filippa Engellau'nun savaşlarda acı çeken insanlar için bestelediği 'Jag Vill Tanda Ett Ljus' (Bir Mum Yakmak İstiyorum) adlı eseriyle konserini sonlandırdı. 

muzede-dunya-sarkilari_6659_dhaphoto3

BURCU BUKEM KURU KİMDİR?

Burcu Bukem Kuru, opera eğitimini İtalya'da tamamladı. Hayata geçirdiği projelerle sık sık gündeme gelen solist sanatçı Kuru'nun Sapienza Üniversitesi ile yaptığı 'Hitit Projesi' ise Dünya Su Örgütü tarafından programa alınmıştı. Kuru'nun 'Suyun Belleği' ve 'Aşkın Her Hali' adlı projeleri de bulunuyor. Kuru, kültür elçisi olarak da tanınıyor. 

Kaynak: DHA