Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'nın Serik ilçesindeki Millet Bahçesi'nde vatandaşlarla bir araya geldi. Bakanlara MHP Milletvekili Abdurrahman Başkan, AK Parti Milletvekili Kemal Çelik, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, Emlak Konut Genel Müdürü Cengiz Erdem ve AK Parti Serik Belediye Başkan Adayı Veli Vural eşlik etti.

Programda konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Serik'teki tapu sorunuyla ilgili olarak davayı takip edenlerden bilgi aldığını söyledi. 

Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğu söyleyen Bakan Özhaseki, “Cennet gibi bir vatan burası. Bu coğrafyada yaşamanın bedeli var, o da güçlü olmak. Güçlü olmazsanız yaşayamazsınız. En son deprem belası vurdu bizi. 680 bin evimiz, 170 bin iş yerimiz yıkıldı. 18 ilimiz bu depremden etkilendi, 14 milyon insan zarar gördü" diye konuştu.

B A K A N O Z H A S E K I O N L A R D E P R E M T U R I S T I Y D I 33425

‘68 YILLIK İHTİLAF VAR SERİK’TE’

Serik'te 68 yıllık bir tapu sorunu olduğunu belirten Özhaseki, “Buradaki sorunu çözecek arkadaşların hepsini buraya getirdim. 68 yıllık bir ihtilaf var burada. Tapu kadastro davaları çok uzun sürer. Belli grup vatandaş adına tescil edilmiş tapular. Bizim vardığımız bir sonuç oldu. Burada bir kanun çıkarılması lazım. Kanun çıkarmadan şu anki idari yolla bu işi çözebilmek mümkün değil. Daha önce İstanbul Sultanbeyli'de yaptık. Bütün mülkiyet devlete geçti, şimdi devlet teslim etti. Burada da Aksu Çalkaya'da yaptık" diye konuştu.

17 MİLYON TURİST BEKLENTİSİ

9 aydır Antalya'yı ilçe, köy demeden gezdiklerini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Antalya'nın tarım, turizm ve kültür sanat şehri olduğunu söyledi. Ersoy, “2023 yılını Türkiye rekor sayıda ziyaretçiyle, 57 milyona yakın misafir aldık. Bunun 16 milyon gibi büyük bir kısmını da Antalya'da ağırladık. 2024 çok daha iyi olacak, Antalya'da 17 milyondan fazla ziyaretçi beklediğimiz bir yıl. Bundan sonra rekor kıra kıra turizm sayılarını yukarıya taşıyarak yolumuza devam edeceğiz. Antalya'da 2,7 milyon nüfustan bahsediyoruz. 2,7 milyon nüfusumuz var. Hem yurt dışından, hem yurt içinden çok yoğun göç alan bir şehiriz. Dünyanın en güzel turizm şehirlerinden birinde yaşıyoruz. Bu kadar hızlı bir Antalya'ya sahipken, Antalya asla duramaz, hep koşmalı. Antalya durursa devamlı göç alan büyüyen bir şehir durursa, geriye gidiyor demektir" dedi.

Kaynak: DHA