Kepez Belediyesi'ne ait Dokumapark'taki Modern Sanatlar Galerisi'nde, SAKÜDER'in kuruluşunun 18'nci yılına özel ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 101'nci yılına armağan olarak açılan sergiye, Azerbaycan, Rusya, Ukrayna, Türkiye'den İzmir, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Antalya, Muğla, Bursa illerinden 40 ressam eserleriyle katıldı. Sergiye, sanatçı ve sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu.

antalyada-zafer-sergisi_1170_dhaphoto5

"SANATA DESTEK VERİYORUZ"

Serginin açılış konuşmasını yapan SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser, "Derneğimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün göstermiş olduğu sanat ışığında sanatı yaşatmak adına sanatçılarımıza destek oluyor. Kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve toplumumuzun aynası olan sanatçılarımızı halkla buluşturmak, eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmak ise en büyük ülkümüz" dedi. Eser, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'ye ev sahipliğinden dolayı teşekkür plaketi de sundu.

antalyada-zafer-sergisi_1170_dhaphoto6

KANUNİ'DEN GÜNÜMÜZE SANAT

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, özel bir günde birçok ülkeden ve şehirden sanatçıyı bir arada görmek ve Antalya'da ağırlamaktan mutlu olduklarını ifade etti. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın anlam ve önemine değinen Tütüncü, Kanuni Sultan Süleyman ve Fatih Sultan Mehmet dönemlerinden günümüze uzanan sanatın dünü, bugünü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sanatçı ve sanata verdiği önemi anlattı.

Antalya'nın ilk cumhuriyet endüstriyel mirası olan eski Dokuma Fabrikası'nın dünyada eşi olmayan kültüre ve sanata odaklı bir mekân olarak Antalya'ya kazandırıldığına vurgu yapan Başkan Tütüncü, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Eski Dokuma Fabrikası alanındaki hiçbir binayı yıkmadık. Dokumapark Kompleksi içinde 13 ayrı müze, Türkiye'nin en büyük ve en zengin üç kütüphanesi mevcut. Kütüphanelerimizde 130 bin kitap bulunuyor. Kütüphaneler çocuklara, gençlere, yetişkinlere hizmet verirken, akademik çalışmalara da imkan tanıyor. Şu an içinde bulunduğumuz galeri ise eski Dokuma fabrikasının yemekhanesi idi. Bugün ise devasa bir salon, ayrıca üç ayrı salonu ile modern sanatlar galerisi olarak ulusal ve uluslararası sanat etkinliklerine kapılarını açıyor. Kompleks içinde ayrıca eski fabrikanın genel müdür lojmanı Yeşilçam müzesine dönüştürülürken bir nostalji oteline de ev sahipliği yapacağız. Otel, film platosunu andıracak. Dokumapark projemiz 2021'de uluslararası ödül de aldı. Yetmedi, Kepez Belediyesi hizmet binası da dünyada ilk kez bir sanat müzesine dönüştürülüyor. Her katı sanat eserleriyle süslenecek. Hizmet binamız sanatla iç içe olacak."

Başkan Tütüncü, eserleriyle sergiye destek veren sanatçılara teşekkür belgesi de verdi. 100'den fazla sanat eserinin yer aldığı sergi 15 Ekim'e kadar açık kalacak.

Kaynak: DHA