TOROSLARDAN Akdeniz'e binlerce yıldır yaşatılan Yörük kültürü, Yörük Festivali ile geleceğe taşınmaya devam ediyor. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, 3-5 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacak. 25 bağımsız Türk Cumhuriyeti ülkelerinden katılım sağlanacak olan Festival, dünyanın dört bir tarafından yaşayan Yörükleri bir araya getirecek. Festival, gelecek nesillere tarihi, kültürü, gelenek ve görenekleri tanıtmak, yaşatmak açısından büyük önem taşıyor. Festivale katılım sağlayanlar ise festival boyunca adeta bir kültür şölenine tanıklık edecek. Ayrıca festivalde canlı müzikler, atlı ve okçuluk gösterileri gibi birçok aktivite de gerçekleştirilecek.  Festivalde yerel kültürlerin ve coğrafi işaretli ürünler de katılımcılarıyla buluşturulacak. Ayrıca yemek alanına kurulacak 48 çadır ile yöresel lezzetler tanıtılacak. Geleneksel oyunlar da festivalde yer alacak Uluslararası Antalya Yörük Türkmen Festivali, çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek. 

BİLİM KONUŞULACAK!
Antalya Büyükşehir Belediyesi, 2. Uluslararası Yörük Türkmen Festivali kapsamında 4 Kasım Cumartesi günü saat 13.30 – 15.30 arası Doç. Dr. Önder Bilgin moderatörlüğünde At Çayırı mevkii Aksu’da ‘Bilim Çadırı Söyleşileri’ adlı etkinlik gerçekleştirecek.

Düzenlenecek olan söyleşiye Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Feramuz Özdemir, Akdeniz Üniversitesi Doç. Dr. Ali Albayrak, Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Cemali Sarı, Süleyman Demirel Üniversitesi Prof. Dr. Ramazan Uçar ve Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Şenol Kantarcı katılım sağlayacak. HABER/BUSE ER