Antalyalılar için vazgeçilmez olsa da tadını başkalarına anlatırken zorluk yaşadıkları bazı lezzetler mevcut. Bu lezzetlerin tadını başka şehirli birine anlatacak kelimeleri asla bir araya getiremezler. Antalya ile özdeşleşmiş, şehrin kültürünün ayrılmaz bir parçası olan, çoğunuzun adını bile duymadığınız bu yiyecekleri yazımızda sizler için derledik. İşte tüm detaylarıyla o yiyecekler… 

TİRMİStirmisAntalyalılar tarafından çok sevilen yiyeceklerden biri de tirmis. Eskiden o kadar popülerdi ki Antalya sokaklarında bardakla ölçülüp külah içinde satılırdı. Şimdilerde eskisi kadar popüler olmasa da yine de bazı yerlerde bulunabiliyor. Görüntü olarak ise bakla tanelerine benzemesi ile öne çıkıyor.

BAĞAÇAbağaça

Bu aslında en basit haliyle bildiğiniz tahinli çörek. Ramazan aylarında sahur ve iftar sofralarının olmazsa olmazı. Un, şeker, tahin hatta 'tahan' ve tereyağıyla yapılır. Üzeri susam ve yer fıstığıyla süslenir. Tadını 7’den 70’e neredeyse herkesin sevebileceği bu lezzetin kalorisi oldukça yüksek, eğer diyetteyseniz bağaçadan mutlaka uzak durmanız gerekiyor.

BEYAZ BARBUNYAbeyaz-barbunyaBarbunya’yı sevmeyenler bile Antalya’nın beyaz barbunyasını yedikten sonra mutlaka onu tekrar yemek isteyecektir. Şehre gezmeye gelip burada beyaz barbunyayı tadanların çoğu şehirden ayrılırken mutlaka bir miktar alıp yanında götürmek isterler.  Bu meşhur barbunyadan yapılmış pilakiyi bir kere yiyenler, bir daha diğer barbunyalardan lezzet alamaz.

HİBEŞhibesTahinin lezzetinin limon ve sarımsakla birleştiği ve Antalyalıların vazgeçilmez mezelerinden birini oluşturan hibeşi biliyor musunuz?  Tahin sevenlerin aşık olacağı bu meze, adeta Antalya mutfağında baş tacı. Aynı zamanda hibeş, et yemeklerinin üzerine sos olarak da kullanılır. Tabi olaya lezzet katan meşhur tahin.

TURUNÇ REÇELİ650x344-turunc-receli-tarifi-turunc-receli-nasil-yapilir-1488007945215Antalya'ya gelen yerli ve yabancı turistlerce koparılıp yenmeye çalışılan, tadı oldukça ekşi olan bir meyve türüdür. Ayrıca turunç kabuklarından çok lezzetli reçeller yapılır ve turunç reçeli, narenciye reçelleri içinde en fazla bilinenidir. O Antalya sokaklarında gördüğünüz turunç ağaçları var ya işte onlar yemek için değil, en güzel reçeli yapmak içindir.

EĞRENeğrenDiğer şehirlerde kızılcık meyvesi olarak bilinen bu yiyeceğe Antalya’da eğren deniyor.  O yüzden Kızılcık meyvesini birçok kişi bilse de eğreni sadece Antalyalılar biliyor.  Antalya’nın meşhur yaz sıcağında genelde bu meyvenin suyundan serinlemek için şerbetler yapılıyor.

KABAK TATLISI650x344-kabak-tatli-tarifi-kabak-tatlisi-nasil-yapilir-1587752707126Başka hiçbir şehirde bu kadar lezzetlisini yiyemeyeceğiniz bu tatlının anavatanı Antalya. Diğer şehirlerden farklı olarak Antalya'ya özel olarak şerbetli kabak tatlısı üzerine bol tahin ve ceviz içi dökülerek servis ediliyor. Eğer bu şehirde tatlı yenmek istenirse tercihler hep ilk kabak tatlısından yana kullanıyor. Buraya gezmeye geldiyseniz buranın kabak tatlısını mutlaka denemelisiniz. 

Kaynak: Haber Merkezi