BİLİNEN turistik mekanların ötesinde Antalya, adını belki de hiç duymadığımız ve keşfedilmeye hazır çok sayıda gizli güzelliğe de sahip. Antalya’nın bu gizli köşeleri, çarpıcı bakir doğal güzellikleri, etkileyici masmavi serin suları ve zihinlerden çıkmayacak atmosferiyle ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle doğayla iç içe olmak isteyen, meşhur olmayan yerleri keşfetmek isteyenlerin ilgi odağı haline gelmeye başlayan bu güzel yerleri görmek için yola çıkma zamanı! Yazımızda sizin için bu saklı güzellikleri derledik. İşte tüm detaylarıyla o güzellikler…

UÇANSU ŞELALESİuçansu
Toros Dağları’nın hemen ortasında kalmış ve saklı bir cennet vasfı ile ziyaretçilerini selamlayan Uçansu Şelalesi, Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırındadır. Görsel açıdan cezbedici bir mekan olması ve dağların arasından fışkıran suları ile bu şelaleyi görmek Antalya’da yapılması gerekenler listenizde mutlaka yer almalıdır. 50 metre yüksekten dökülen sular insanların görsel olarak tatmin olmasını sağlarken bölgede rafting yapmaya müsait alanlar da vardır. 

GÜVER UÇURUMU KANYONUguverucurumu
Güver Uçurumu Kanyonu Antalya’nın Döşemealtı ilçesinin Düzlerçamı Milli Parkı sınırları içeresinde yer almaktadır. Antalya’da bulunan onlarca kanyondan yalnızca biridir. Tazı Kanyonu’na çok benzemekte, fakat yüzeyi daha çok ağaçlıktır. 115 metre yüksekliğindeki kanyonun arasından küçük bir akarsu akmaktadır. Bu akarsuyun bittiği yerde Kapuz kanyonu bulunmaktadır. Yukarıdan uçurum manzarası aşağıdan ise kanyon manzarası harikadır. Suyun rengi mercan yeşili rengindedir. Güver Uçurumu’nun bu görüntüsü 1 milyon yılda suların kayaçları aşındırması sonucu oluşmuştur. Kanyon 2 km uzunluğundadır. Her köşesi ayrı ayrı gezilmelidir. Kanyonun bazı bölgelerinde küçük şelalecikler vardır.

DEREKÖY ( TÜRBELİNAS ) YAYLASIdereköy-turbelinas-yaylasi
Dereköy yaylası Alanya’nın 30-35 km. kuzeyinde yer almaktadır, Torosları kaplayan çam ağaçları arasında uzanan keskin virajlı bir yolla ulaşılan yazlık bir şehirdir. Hurşitler Mahallesi adıyla Karamanoğulları zamanında Mahmutseydi Köyüne ait olduğu bilinmektedir. Dereköyünün etrafı Toros dağlarıyla çevrili, dağların eteklerinde küçük küçük yerleşim birimlerinden oluşmuştur. Tam ortasında Kargı Çayının çıktığı yer olarak bilinen Deregözünde muhteşem alabalık yetiştirilmektedir. Aynı zamanda köyün üzümü, inciri, pekmezi ve pestili çok meşhurdur. Yayla’nın yazın nüfusu çok artmaktadır.

KIZLAR SİVRİSİKızlar-sivrisi-2019
Kızlar Sivrisi, 3086 metrelik yüksekliğiyle Bey Dağları’nın en yüksek doruğu. Sedir ormanlarıyla kaplı dağ, tırmanışçıların sevdiği rotalardan biri. Spil Dağı, Uludağ ve Ilgaz gibi dağların ardından yüksekliği arttırmak isteyen dağcıların geçiş ve alıştırma olarak gördükleri Kızlar Sivrisi’ne tırmanmak, o kadar da kolay değil. Özel araçlarla da çıkılabilen dağın eteklerinin yemyeşil manzarası görülmeye değer. Burada bulunan gölün kıyısından girilen dağ yolunda ayrıca çok sayıda kamp alanı ve misafirhane bulunuyor. Kış tatili için bir tarafa not edin.

KORU SAHİLİ DOĞAL HAVUZLAR KOYUkoru_plaji_dogal_havuzlar_yol_kenari
Gazipaşa’nın muhteşem köşeleri arasındaki Koru Sahili Doğal Havuzlar Koyu’nda ilginç oluşumlu kayalar ve birbirinden güzel havuzlarda vakit geçirmek tatilinizin en unutulmaz anlarını yaşatacak sizlere. Bu koyun tadını en iyi mayıs, haziran ve eylül aylarında çıkarırsınız. Özellikle sabah saatlerinde berraklığıyla göz doldurur. Kendinizi bir akvaryumda hissedersiniz. Koru Plajı’nda aynı zamanda caretta carettaların yumurtalama alanını yerinde görmeye ne dersiniz?

OYMAPINAR GÖLÜoymapinar_baraji_duvar
Antalya’nın doğal güzellikleri arasında yerini alan Oymapınar Gölü, Manavgat Nehri üzerinde bulunan barajın arkasına gizlenmiş etkileyici bir noktadır. Antalya tatilinizde yeni yerler keşfedip görmediğiniz güzelliklere şahit olmak için bir gezi listesi hazırlığındaysanız kesinlikle Oymapınar Gölü’nü ziyaret etmelisiniz. Oymapınar Gölü’nde tekne turları, dağ gezileri ve rafting yapabilirsiniz. Keyifli zamanlar geçireceğiniz göl gezinizde hayranlığınızı kazanacak çok detay olacak. Manzarasını seyre daldığınızda ise o küçük detayların toplamının bu manzarayı oluşturduğunu hissedeceksiniz. Burada konaklayacağınız tesisler ve piknik alanları da bulunuyor. 

ÇIĞLIKARAçığlıkaraAntalya’nın Elmalı ilçe merkezinin yaklaşık 16 kilometre güneyinde, Bey Dağları’nın batısında yer alan dağ silsilesini çevreleyen ormanlardır. Alan, kireçtaşı kayalıklarından oluşmuş Dokuzgöl (Susuz) Dağları’nı ve Avlan Gölü’nü içine alır. Dünyanın en iyi korunmuş saf sedir ormanını içeren bölgede 2000–2500 yaşlarında dev sedir ağaçları bulunmaktadır. Sedir ile birlikte koruma altında olan yaşlı kokulu ardıçlar da alanın ikinci önemli ağaç türüdür. Bölge içerisinde zengin orman içi çayırlar, kayalık alanlar, dere yatakları vardır. Baharda eriyen kar suları Akdeniz’e özgü yüksek dağ çayırlarında birikerek küçük göller oluşturur ve yaz sonuna kadar bu çayırların yeşil kalmasını sağlar. Orman sınırının üstünde de çayırlık ve kayalık alanlar bulunur. 

Kaynak: Haber Merkezi