Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antalya, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve birbirinden güzel plajlarıyla birlikte dünya çapında bilinen bir tatil merkezidir. Keşfedilmesi gereken birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Antalya, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından turistik amaçlı ziyaret edilmektedir. Antalya sadece deniz, kum ve güneşle akla gelen bir şehir değildir. Deniz turizminin şehirde önemli bir etkisi olsa da Torosların eteğinde bulunan şehirde doğal güzellikler bakımından oldukça önemli mekânlara da ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle topraklarında bulundurduğu şelaleler gelen yabancı turistler tarafından ün yapıp nerdeyse tüm dünyaya isimleri dağılmıştır. Hafta sonu tatilinizi Antalya'nın tüm dünyaya ün salmış, gürül gürül akan şelalelerinin güzel manzarasıyla geçirmeye ne dersiniz? İşte tüm detaylarıyla o şelaleler…

Aşağı Düden Şelalesiaşağı düden şelalesi

Antalya kent merkezine 8 kilometre uzaklıkta, Lara istikametinde bulunan şelale Karpuzkaldıran’ olarak da bilinir. Düden Nehri'nin denize ulaştığı Lara yolu üzerinden sularını denize 40 metre yükseklikten boşaltır. Devasa suyun püskürmesiyle deniz üzerinde bir sis bulutu oluşturur. Yakınında bulunan Gençlik Parkı, şelale manzarası için ideal bir izleme noktasıdır. Parkta kafeterya, otopark ve piknik alanı da bulunmakta, şelale yakınına tekne turları düzenlenmektedir.

Yukarı Düden Şelalesiyukarı düden şelalesi

Yukarı Düden Şelalesi, şehir merkezine 10 km. uzaklıkta, Kepez ilçesi sınırları içerisindeki Şelale Mahallesi’nde bulunuyor. Antalya’nın görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında ilk sıralarda yer alan şelale, çevresindeki mesire ve piknik alanları ile şehrin içerisinde yemyeşil bir vahayı andırıyor. Büyük İskender’in bölgeden geçtiği sırada atlarına bu şelaleden su verdiği söyleniyor. Bu nedenle Düden Şelalesi, bazı kaynaklarda İskender Şelalesi olarak da geçiyor.

 Kurşunlu Şelalesi

kurşunlu şelalesi-1

Antalya-Isparta karayolunun 24 kilometresinden sola dönülerek 7 km devam edildiğinde ulaşılan bir şelaledir. Kurşunlu Şelalesi'ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kurşunlu Şelalesi 2 kilometrelik bir kanyonun içinde kalmaktadır. Bu alan 1986 yılında park haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Şelale ve piknik yeri 33 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Piknik alanı içinde manzara seyir terası, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu, tuvalet vardır.

Manavgat Şelalesi

manavgat şelalesi

Manavgat Şelalesi, Türkiye‘nin en bilinen en güzel şelalelerinden biri. Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi Manavgat’ta bulunan şelale, Manavgat Nehrinin kuvvetli akıntılarıyla oluşuyor. Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülen şelale geniş bir alana yayılmış. Manavgat Şelalesi, muhteşem manzaralarıyla görenleri adeta büyülüyor. Burası, şehrin gürültü ve kalabalığından bıktıysanız ve yolunuz Antalya’ya düşerse mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri.

Sapadere Şelalesi

indir (2)-7

Sapadere Kanyonu, Antalya’nın Alanya ilçesinin 40 km kuzeydoğusunda yer alan karstik oluşumlu bir kanyon. İsmini bulunduğu Sapadere Mahallesinden alan kanyonun uzunluğu 360 metre, yüksekliği ise 400 metre. Sapadere Kanyonunun girişinden yaklaşık 300 metre içeride yer alan bir şelale ve şelalenin döküldüğü noktada yüzmeye uygun doğal bir gölet de bulunuyor.

Gizli Cennet (Değirmendere) Şelalesigizli cennet şelalesi

Gizli Cennet Şelalesi, Manavgat ilçesinde yer almaktadır. Gizli Cennet Şelalesi yolu Antalya’ya düşen herkesin mutlaka görmesi gereken bir doğa harikası olma özelliğine sahiptir. Suyunun rengi hiçbir şelalenin suyuna benzememesi, turkuaz mavisi renkte olması tercih edilme sebeplerinden biridir. Çevresinde oluşan yeşil yapraklar ile adeta çerçevelenmiş izlenimi yaratmaktadır Şelalenin ismi Değirmendere Şelalesi’dir. Eskiden şelalenin olduğu bu bölgede değirmen olduğu için bu ismi almıştır. Değirmenden kalan kayalara oyulmuş su oluğu ve tesis girişinde sergilenen eski değirmen taşları günümüze ulaşmıştır.

Uçansu Şelalesi

uçan su şelalesi

Toros Dağları’nın hemen ortasında kalmış ve saklı bir cennet vasfı ile ziyaretçilerini selamlayan Uçansu Şelalesi, Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırındadır. Görsel açıdan cezp edici bir mekan olması ve dağların arasından fışkıran suları ile bu şelaleyi görmek Antalya’da yapılması gerekenler listenizde mutlaka yer almalıdır. 50 metre yüksekten dökülen sular insanların görsel olarak tatmin olmasını sağlarken bölgede rafting yapmaya müsait alanlar da vardır. Şelale, doğa sporları ve manzara severler tarafından çok yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Kaynak: Haber Merkezi