Olay, 11 Mayıs'ta Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokak'ta meydana geldi. Zincirli kurye olarak çalışan Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi Ata Emre Akman, motosikletle sipariş edilen adresten dönerken E.Ö. tarafından önü kesildi. E.Ö., Akman'ı üyelerinin çeşitli yerlerinden bıçakladı. Akman kanlar içinde kalırken, E.Ö. kaçtı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekiplerinin yapılan kontrolde gencin tükendiği belirlendi. Polis ve savcının olay yerindeki incelemelerinin ardından Akman'ın cenazesi, Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi'nin morguna kaldırıldı.

SON ANLARI KAMERADA

Olayla ilgili çalışma başlatan polis, çevredeki güvenlik kamerası kayıtlarını inceledi. Görüntülerden kimliği tespit edilen E.Ö., ailesiyle yaşadığı gece düzenlenen operasyonla yakalandı. E.Ö. ve saklanmasına yardımcı olan eski şifreleme babası Orhan Ö. gözaltına alındı. 'Kasten yaralama' ve 'tehdit' nedeniyle 6 ayrı suç kaydı bulunan E.Ö. ve babası polisteki işlemlerinin ardından aynı gün adliyeye sevk edildi. E.Ö. Çıkarıldığı mahkemede tutuklanırken, serbest bırakılan baba tekrar gözaltına alındı ​​ve tutuklandı.

Bıçaklı saldırı anı ise tipik bir okulun güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, Akman'ın parçalarına ait çok sayıda bıçak darbesiyle motosikletinin üzerine düştü.

Ayrıca olaydan bir hafta önce Akman'ın ailesiyle tatile gittiği ve kız arkadaşıyla olan görüntüleri de ortaya çıktı. Akman'ın, görüntülerinde kameraya el sallaması, kız arkadaşıyla olan görüntüsünde ise gitar çalıp, birlikte şarkı söylediğini anladı.

Soruşturmanın ardından E.Ö. ve babası Orhan Ö. İçin ayrı ayrı iddianame hazırlanıyor. E.Ö. İddianamede 'Fiili sırasında 15 yaşını doldurmuş ve 18 yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alması durumunda 14 yıl 20 yıl hapis cezası alması halinde, müebbet hapis cezası alması durumunda 9 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur' cezasına çarptırıldı. E.Ö. Hakkında 'Canavarca hisle veya eziyet çektirerek adam öldürme' suçundan 18 harf 24 yıla kadar hapis cezası istendi.

Babası Orhan Ö. için de 'Tasarlayan canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası formu talep edildi. Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iki dosyanın birleştirilmesine karar verildiği öğrenildi. 

Kaynak: DHA