SON zamanlarda üniversitelerde çok fazla mühendislik bölümlerin açılmasıyla beraber birçok mezun mühendis iş bulamaz hale geldi. Hükümetin mühendis kadrolarını az tutması ise mühendislerin gündeminde. Atanamayan mühendisler hükümetten kadroların artırılmasını istiyor. Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı, mühendislerin sesini duyarak Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde konuyu gündeme getirdi. Arı, bütçe görüşmelerinde sunduğu teklifin iktidar oylarıyla reddedildiğini söyledi.

‘30 BİN MÜHENDİS İŞE GİRECEK’

Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde video yayınlayan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “ Sayın Bakanım, Ziraat, Gıda, Su Ürünleri, Ziraat, Gıda, Su Ürünleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri ile Veteriner Hekimler ve Biyologlar gibi meslek gruplarında eğitimlerini bitirmelerine rağmen çok fazla atanamayan, işsiz durumda olan gencimiz var. Bu önerge ile atamayı bekleyen gençlerimizin Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki idarelerde işe alımlarının sağlanması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığının bütçesinin ilgili tertipte yer alan personel ödeneklerinin artırılmasını talep ediyoruz. Ve böylece 30 bin civarında mühendis işe girme imkânına kavuşacaktır” dedi.

‘İKTİDAR OYLARIYLA RET’

Sunduğu teklif oylarla reddedildi. Bu konuyu sosyal medya hesabında açıklayan Arı, “Tarım ve Orman Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Ziraat, Gıda, Su Ürünleri ve Balıkçılık Teknolojisi Mühendisleri ile Veteriner Hekimler ve Biyologlar gibi mezunlardan 30 bin atamayı sağlamak amacıyla bakanlığın ödeneklerinin artırılması teklifimiz, iktidar oylarıyla yine reddedildi” ifadelerini kullandı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN