ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Denetmenleri tarafından kayıt dışılığı önlemek amacıyla tüm iş yerlerinde denetimlerin sürdüğü belirtildi. Başkan Ali Bahar, denetimlerin yıl sonuna kadar devam edeceğini vurguladı.

Başkan Bahar, işverenleri işe yeni alınan çalışanların sigorta bildirimlerini eksiksiz yapmaları konusunda uyardı. Ayrıca, yabancı uyruklu çalışanların çalışma izni olmadan istihdam edilmemesi gerektiğini hatırlattı. SGK tarafından yapılan denetimlerde sigortasız ve izinsiz çalışanların tespit edilmesi durumunda ciddi para cezaları uygulanacağına dikkat çekti.

Başkan Bahar, "Değerli üyelerimizin hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için bu kurallara titizlikle uyulması gerekmektedir. İş yerlerimizin SGK denetimleri sürecinde gerekli özeni göstermeleri ve yasal düzenlemelere uygun hareket etmesi son derece önemlidir" ifadelerini kullandı.

Bu önemli uyarı ile işverenlerin dikkatli olmaları ve yasal düzenlemelere uygun hareket etmeleri gerektiği bir kez daha vurgulanmış oldu.

Muhabir: HABER/GAZİ KARATAŞ