Son günlerde yurdun farklı noktalarından göçmenlere yönelik saldırı haberleri gelmeye devam ediyor. SOL Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın konuya ilişkin parti binasında bir açıklama yaparak olayları değerlendirdi. Aysel Aydın, “Esat’la görüşme kapısının açılmasının ardından Kayseri’den başlayarak başka illere de yayılan göçmenlere yönelik linç girişimleri, ülkemizi tehlikeli sulara sürüklüyor” dedi.

‘KRİZİN KAYNAĞI GÖÇMENLER DEĞİL AKP-MHP İKTİRARIDIR’

Sorunun temelinde göçmenlerin değil siyasi iktidarın olduğunu savunan Aydın, “Bugün yaşanan krizin kaynağı göçmenler değil o insanları yurdundan eden emperyalist politikalar ve bugünkü AKP-MHP iktidarıdır. Tek adam rejimi, hem Suriye’yi parçalayan emperyalist müdahalenin tarafı olarak hem de sonrasında ABD ve NATO’nun istekleri doğrultusunda ülkeyi bir göçmen deposuna dönüştürerek bu krizi yaratmıştır. Göçmenleri ucuz iş gücü olarak kullanan patronların sonuna kadar nemalandığı bu durum, aynı zamanda ülkemizde cihatçı çetelerin gettolar oluşturarak konuşlandığı bir başka riske daha kaynaklık etmektedir. Öte yandan da hedef haline getirilen göçmenler kayıtsız, can güvenliğinden yoksun bir biçimde yaşamak zorunda bırakılmaktadır” ifadelerini kullandı. 

‘TÜRKİYE BİR GÖÇMEN HAPİSHANESİ OLARAK İŞLEVLENDİRİLMİŞTİR’

ABD, NATO ve AB’nin göçmen krizinden kaçmak için Türkiye’yi maşa olarak kullandığını kaydeden Aysel Aydın, “Türkiye, düzensiz, kontrolsüz, kayıtsız ve kitlesel göçün merkezi haline getirilmiş ve AB ile imzalanan Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde bir göçmen hapishanesi olarak işlevlendirilmiştir” dedi. 
Göçmenlerin hedef haline getirildiği politikalara izin vermeyeceklerini belirten Aydın, “Göçmen krizinin çözümü cihatçı ve ABD güdümlü politikaların terk edilmesi, Suriye ile barışçıl bir ilişkinin kurulmasından geçiyor. Geri dönüşün önünün açılarak, bu krizden çıkış kapısının aralanması ancak böyle başarılabilir” dedi.

DEMOKRATİK VE İNSANİ ÇÖZÜM MÜMKÜN
“Bugün öncelikle bu çatışma ortamı durdurulmalı, hedefte olan göçmenlerin can güvenliği sağlanmalıdır” diyen Aysel Aydın konuşmasını, “Demokratik ve insancıl bir çözüm için atılacak adımlar ise şunlardır; AB ile yapılan tüm “Geri Kabul Anlaşmaları” iptal edilmelidir, üçüncü ülkelere göçün önü açılmalıdır, AKP, Suriye’de cihatçı güçlerle birlikte sürdürdüğü parçalama siyasetine son vermeli, Suriye’den tüm askeri güçler çekilerek, Suriye yönetimi ile barışçıl bir diplomasi ile insani bir geri dönüşün şartları oluşturulmalıdır, Türkiye’ye yerleştirilen tüm cihatçı savaşçı güçler, savaş suçluları sınır dışı edilmeli, kitlesel ve kontrolsüz göçün önüne geçilmelidir. Göçmenler üzerindeki cihatçı çete hakimiyetine ve sermayenin sömürüsüne son verecek insani, demokratik ve sosyal bir program oluşturulmalıdır” ifadeleriyle noktaladı. 

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER