ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Antalya Şube Başkanı Abdullah Gökmen, bayram tatili için uyarılarda bulundu. Türkiye genelinde bayramda yaklaşık 20 milyon insanın hareket halinde olacağına dikkat çeken Başkan Gökmen, “Bayramda ölümlü kazaların önüne geçmek adına turistlere önerim, şehir içi ulaşım araçlarını tercih etmeleri” dedi.

A Z A Smr T0 400X400

TOPLU TAŞIMAYA YÖNELİN
Tatil keyfini güvenli bir şekilde sürdürebilmeleri için kente araçlarıyla gelecek kişilerin gelmeden önce muhakkak şehir ve trafiği hakkında bilgi edinmesi de gerektiğine sözlerini ekleyen Gökmen, “Her yıl milyonlarca kişiyi kentimizde misafir ediyoruz. Bu kişilerin ciddi bir kısmını ise araçlarıyla gelen ya da burada araç kiralayan kişiler oluşturuyor. Özellikle bayram gibi yoğun dönemlerde kent içi trafiği ciddi anlamda daha da artmaktadır. Var olan trafik sorununa karşı ayrıca eklenen ve kente çok hakim olmayan kişilere önerim, kişisel araçlarıyla değil toplu taşıma araçlarını tercih etmeleridir” dedi.

Antalya Kart

MEVCUT DURUM İYİLEŞTİRİLMELİDİR

Kent içindeki trafik sorunlarına da dikkat çeken Başkan Gökmen, “Kent içinde neredeyse artık günün her saatinde bir yoğunluk yaşanıyor. Bazı ana arterlerdeyse bu yoğunluk en üst düzeye çıkıyor. Bunları da göz önüne alırsak, tatil gibi kısıtlı bir zamanını trafikte geçirmek kimsenin hoşuna elbette gitmeyecektir. Turistleri toplu taşımaya yönlendirmek adına ek seferlerin yapılmalıdır. Ayrıca turistlerin yoğun tercih ettiği toplu taşıma gitmeyen belli bölgeler varsa da ayrıca geçici seferler düzenlenebilerek teşvik mekanizması devreye sokulmalıdır. Trafik demek aynı zamanda petrol demektir ve biz petrolü de yurtdışından alıyor. Bu nedenle teşvik mekanizmasıyla toplu taşımaya yönlendirmek hem kent içi trafiğine bir katkı sağlayacağı gibi hem de dövizin yurt içinde kalmasını sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ