BÜRO Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi üyeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının sorunlarının bir an önce çözülmesi için SGK İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. Yapılan eylemde konuşan BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, Sosyal Güvenlik haftasının her sene olduğu bu sene de oldu bittiye getirildiğini belirterek, Sosyal Güvenlik Haftası  ‘Kamuda tasarruf ve verimlilik’ adı altında kamu emekçilerine saldırı paketi yayınlanabilen bir hafta haline gelmiştir” dedi.
‘VAAT DEĞİL, SOMUT ADIM İSTİYORUZ’
Sosyal Güvenlik Kurumu personelinin kamu kurumları arasında en düşük ücretle çalıştığını belirten Devrim Mol, “Milyonlarca vatandaşa hizmet veren onların emekli aylığını bağlayan sosyal güvenlik emekçilerinin geleceğinde emeklilik görülmemektedir. Sosyal Güvenlik emekçilerinin artık sorunlarının bir an önce çözülmesi için vaatlerden çok somut adımlar atılmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 05 23 At 13.34.21
TALEPLER SIRALANDI
Sosyal Güvenlik Kurumu emekçilerinin taleplerini dile getiren Mol, talepleri şöyle sıraladı: “5510 Sayılı Yasa değişmelidir. Tüm memur maaş ödemeleri Prime Esas Kazanca dâhil edilmeli, yaş haddi kaldırılmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu özerk olmalı, memur ve emekli maaşlarını düşürmek yerine kayıt dışı istihdamla mücadele etmelidir. Anayasa Mahkemesi kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu ek ödeme yönetmeliğinde yer alan ek ödeme puanlarına 100 er puan eklenmesini istiyoruz. SGK Emekçilerine derhal 3600 ek gösterge istiyoruz. Sosyal Güvenlik Hizmet Sınıfı/Uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak 2008 Ekim sonrası işe giren sigortalı memurların kayıplarının engellenmesi için çalışma başlatılmasını istiyoruz. 2022 Yılında peşkeş çekilen banka promosyon anlaşmasının yeniden yapılmasını istiyoruz. Kurum içi tüm unvanlar için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açılmasını istiyoruz. Mülakatın kaldırılmasını liyakatın tesis edilmesini istiyoruz. Personel Servis hakkımızın devam etmesini istiyoruz. Ücretsiz yemek hizmeti istiyoruz. İşyerlerimizde kreş istiyoruz. İnsan onuruna yakışır koşullarda çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz.”

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER