ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi ve AB Türkiye Delegasyonu iş birliğinde ‘Avrupa Film Günleri’ ikinci kez Antalya Kültür Sanat (AKS) ev sahipliğinde 8-12 Mayıs tarihlerinde Antalyalı sinemaseverler ile buluşuyor. AB üyesi ülkelerden 18 önemli filmin gösterileceği etkinlik, halka açık ve ücretsiz olacak.

CUMARTESİ GÜNÜ 5 FİLM!

8-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ‘Avrupa Film Günleri’ 18 farklı film ile sinemaseverlere unutamayacağı anlar yaşatacak. Bugün beyaz perdede 5 ayrı film gösterilecek. Bugün gösterilecek filmler ise; saat 12.00’de Malta ve Kanada ortak yapımı ‘Carmen’ filmi, saat 14.00’te Yunanistan yapımı ‘When tomatoes met wagner’ filmi, saat 16.00’da  Hollanda ve Almanya ortak yağımı ‘Romy’s Salon’ gösterilecek. Saat 18.00’de Litvanya yapımı ‘Remember to blink’ filmi ve günün son filmi saat 20.30’da Portekiz, İspanya ve Fransa ortak yapımı ‘My grandfather’s demons’ filmi sinemaseverlerle buluşacak.

Carmen

‘CARMEN’ FİLMİNİN KONUSU

2022 Malta ve Kanada ortak yapımı olan ‘Carmen’ 90 dakikalık bir film. Filmin konusu: Gerçek olaylardan esinlenen Carmen,  Akdeniz adası Malta’daki bir köyde geçen büyüleyici bir hikâyedir. Carmen, on altı yaşından beri yerel kilisenin rahibi olan erkek kardeşine bakmaktadır. Artık neredeyse elli yaşındadır ve aniden yeni bir hayata başlamak zorunda kalır. Geçmişiyle yüzleşen Carmen, bir kadının kendi sesini bulmasını anlatan bu etkileyici hikayede köylülerin hayatına renk katıyor.

‘When Tomatoes Met Wagner’

‘WHEN TOMATOES MET WAGNER’ FİLMİNİN KONUSU

2019 Yunanistan yapımı olan ‘When tomatoes met wagner’ filmi 71 dakika. Konusu ise;  Yüzyıllar süren içe kapanık köy yaşamının ardından domates köy hayatını karıştırmıştır ve köyün otuz üç yaşlı sakini buna karşılık vermek zorunda kalır. Üstelik Alexandros büyümeleri için domateslere Wagner çalar, ürünleri pazarlamak için hikâyeler anlatır ve dünyanın dört bir yanından insanları Elias’a gelmeleri için ikna eder. Domatesler Wagner’le Tanışınca, bize insan ilişkilerinin gücünü ve zor zamanlarda kendini yeniden keşfetmenin önemini mizahi ve şiirsel bir dille anlatıyor.

‘Romy’s Salon’

‘ROMY’S SALON’ FİLMİNİN KONUSU

2020 Hollanda ve Almanya ortak yapımı olan ‘Romy’s Salon’ filmi 90 dakika boyunca izleyiciye unutamayacağı anlar yaşatacak. Filmin konusu ise; Romy, her gün okuldan sonra büyükannesi Stine’ye gitmek zorundadır. Kuaför olan büyükanne Stine ise işine aşık ve çok titizdir.  İlk başlarda büyükannesinin yanında sıkılan Romy, onun farklı yönünü keşfettiğinde her şey değişir.

‘Remember To Bli̇nk’

‘REMEMBER TO BLİNK’ FİLMİNİN KONUSU

2022 Litvanya yapımı olan ‘Remember to blink’ 109 dakikalık bir film. Filmin konusu;  Fransız bir çift biri kız biri erkek Litvanyalı iki kardeşi evlat edinir. Çocukların yeni ortama uyum sağlayabilmeleri için Litvanyalı çevirmen Gabriele bir süreliğine onlarla birlikte yaşamaya başlar. Ancak kültürel farklılıklar, farklı yetiştirme yöntemleri ve çocukların sevgisini kazanmak için girilen yarışlar nedeniyle mutlu aile beklentisi kısa süre içinde yok olacaktır

‘My Grandfather’s Demons’

‘MY GRANDFATHER’S DEMONS’ FİLMİNİN KONUSU

2022 İspanya ve Fransa ortaklığında yapılan ‘My grandfather’s demons’ filmi 86 dakika boyunca keyifli anlar yaşatacak. Filmin konusu ise;  Rosa, büyük bir şehirde yaşayan başarılı bir tasarımcıdır. Büyükbabasının ani ölümünden sonra, memleketinden ayrıldığından beri kendini ait hissettiği ya da sevildiği bir yerde yaşamadığını fark eder ve Portekiz-İspanya sınırında bulunan köyüne döner.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER