Kepezspor Teknik Direktörü Çağdaş Çavuş, Kanal V ekranlarında yayınlanan Spor Aktif programına konuk oldu. Kepezspor’un şampiyonluk hikayesini anlatan Teknik Direktör Çağdaş Çavuş, gelecek planlamaları hakkında da konuştu. 

Whatsapp Image 2024 04 24 At 15.50.02
ŞAMPİYONLUĞUN HİKAYESİ
Kepezspor’un şampiyonluğu hakkında görüşlerini dile getiren Kepezspor Teknik Direktörü Çağdaş Çavuş, “Büyük resme bakıldığında insanlar Ayvalık maçı sonrası kaldırılan kupanın sadece o resim üzerinden okunduğunu düşünüyor ama içinde çok fazla küçük hikayeler barındırıyor. İçinde bu küçük hikayeler ile birlikte çok fazla resimler barındırıyor ve o resimler baştan sona çok güzel bir döngü oluşturdu bizim için” ifadelerine yer verdi. Teknik Direktör Çağdaş Çavuş, “Bu büyük resmin içerisinde çok fazla figüran var. Başta yönetimimiz bu işe başlarken tamamen kendileri o yöne kanalize olmuş veya şampiyonluğu sezonun sonunda göğüsleyeceğiz düşünceleri benim için büyük bir avantaj oldu” diyerek başkan ve yönetime teşekkürlerini iletti. Teknik Direktör Çavuş, “Başrol oyuncuları olan futbolcu kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Büyük fedakarlıkla beraber çok güzel bir yol aldık. Bana çok inandılar. Sezonu başında bu ligden farklı bir oyun oynayacağımızı ve bu oyunun içerisinde benim onları belki zaman zaman çok zorlayacağımı, çok inat edeceğimi söyledim. Onların da bana inanmasıyla beraber çok güzel bir ekiple çalıştım” açıklamalarına yer vererek futbolcularına teşekkür ederek, bu ligin üstünde bir oyun oynadıklarını vurguladı. Teknik adam Çağdaş Çavuş, büyük resmin içinde yer alan herkese teşekkürlerini iletti. Çavuş, “Ben hedefsiz bir ortamda çok fazla bulunmak istemeyen bir insanım. Ne olursa olsun insan bir şey için yarışmalı, savaşmalı, uğraşmalı. Bu da şampiyonluk için uğraşmaktı. Sezon içinde durduğumuz bazen tıkandığımız noktaları aslında çok güzel bir ortak iletişimle ve ortak akılla çok güzel çözdük. Oyunlarım, ben ve yönetim olan o üçgen çok güzel bir iletişim ile bu işi çok rahat atlattık” dedi. Çağdaş Çavuş ekibine tekrar teşekkürlerini ileterek, “Takım 19 maçta 17 galibiyet 2 beraberlikle, 2 devrenin sonunda, 26. haftanın sonunda şampiyon oldu. Bu çok güzel bir şey gerçekten. Emeği olan herkese tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. 
KEPEZSPOR’UN İSTATİSTİKSEL BAŞARISI
İstatistiksel değerlendirmelerde bulunan Çağdaş Çavuş, “26. Hafta itibariyle sosyal medyada da bizim istatistikler dönmeye başlamıştı. Çok keyifli ve gördüğümüzde o görseli mutluluk verici olan bir şeydi. Ona baktığımızda Avrupa’da maç ortalaması en az gol yiyen takımlardan bir tanesiydik; Mardin maçı ile beraber şampiyonluğumuzu garantilediğimiz hafta itibariyle, bu çok da büyük bir istatistik” dedi. Lig’in enleri hakkında istatistiklerine yer veren Çağdaş Çavuş, “Bununla beraber 3. Lig’de en fazla gol atan takımın başındaydık, 26. hafta itibariyle. En az gol yiyen takımdık zaten ki Türkiye Liglerinde en az gol yiyen takımdık, buna Süper Lig dahil. Namağlup devam eden bir takımın grubunda şampiyon olduk son iki hafta kala. Bunlar çok değerli veriler” ifadelerine yer verdi.  Teknik Direktör Çavuş, “Çok güzel istatistiklerimiz birisi de şu; sezonu bitirdiğimiz an itibariyle gençlerimiz dahil 26 kişilik kadromuz var, genç kalecilerimiz falan hepsi dahil. Bunların içerisinde ligde belki de şu anda Türkiye Liglerinde en fazla forma bulan benim oyuncu grubum. Herkes hemen hemen benim takımımda oynamıştır ve takıma katkılar sağlamıştır” ifadelerine yer vererek oyuncularının hepsine forma şansı tanıdığını vurguladı. Bu istatistiklere ulaşmanın kilit noktasının birliktelik ve inanç olduğun aktaran Çağdaş Çavuş, “Fiziksel anlamda çok güçlü bir takımımız var. Maçın başıyla sonunu aynı tempoda bitiren bir ekibiz. Bir tane kol sakalığımız ve darbeye dayalı sakatlıklarımızın haricinde bir haftayı geçen sakatlık süremiz hiç olmadı ki bu çok önemli. Yüksek şiddetli antrenmanlar yapmamıza rağmen ve oyunu da öyle oynamamıza rağmen sorunsuz bir şekilde bugüne geldik. O birliktelik ve inanç ile bu istatistiklere ulaştık” dedi. 
ŞAMPİYONLUĞUN KİLİT NOKTALARI 
Çağdaş Çavuş, “Çok iyi bir iletişim gücü bence takımları belirli seviyeye taşıyor. Şampiyonluk adına veya ortamın daha doğru yönetilmesi adına. Bence iletişim gücü şu anda dünyada birinci sırada olduğunu düşünüyorum. Oyuncuya oynayacağınız oyunu inandırabilmeniz, onlara doğru şekilde davranabilmeniz. Ben bunu nasıl yaptım; oyuncularımıza ilk toplantıda şunu söyledim, ‘Hepimiz, ben, sizler, hepimiz üzerimizdeki egolarımızı çıkartacağız bir kenara koyacağız, sonrasında bu ortak amaç için birbirimiz ile savaşacağız. Bazen çatışacağız bazen benim söylediklerim size çok farkı gelebilecek ama sizden şunu istiyorum; egolarımızı çıkartıp koyduktan sonra birbirimize samimi olacağız’” ifadelerine yer vererek iletişimin gücüne vurgu yaptı. Teknik Direktör Çavuş, “Biz sezonun ilk antrenmanına başladığımızda takımımızın yüzde 80’i hatta 85’i şu andaki kadromuza çok yakın olarak antrenmana başlamışız. En güzel yaptığımız işlerden bir tanesi bu planlama ve çok doğru bir şekilde yaptık. Sezon başında başladığımız kadro ile sezonun sonunda bitirdiğimiz kadro arasındaki sayı farkı sadece 2 oldu. 2 oyuncu devre arası gitmek istedi 2 tane oyuncu geldi, devam ettik” diyerek planlamanın öneminden bahsetti.  
ANTALYA İÇİN ÖNEMLİ BİR BAŞARI
Bu başarının Antalya için de önemini vurgulayan Teknik Direktör Çağdaş Çavuş, “Antalya şehri bu tür başarıları hak eden bir şehir ve bence çok fazla potansiyeli olan bir şehir. Özellikle bizim bulunduğumuz semtin, bu potansiyelinin çok daha fazla olduğunu düşünüyorum. Bu tür takımların bu tür kulüplerin çok daha fazla büyümesi gerektiğini düşünüyorum. Büyürken de Antalyaspor’umuzu da bununla beraber daha da büyüterek devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. O yüzden Kepezspor’un 2. Lig’de olması, Antalya şehri için de çok önemli” ifadelerine yer verdi. Bu süreçten sonraki hedeflerini aktaran Çavuş, “Ben bundan sonraki süreçte de, sadece Kepezspor AŞ olan kısımda değil, sonrasında da hedefi oluşturabilecek bir ortamın içerisinde olmak gibi bir planım var. Çünkü hayat planım da öyle. Yine tekrardan aynı heyecanı belki aynı stresi, aynı coşkuyu, üzüntüyü birden fazla argümanı ayağa kaldırabilecek bir ortamı yaşamak istiyorum” dedi. Kulüp ile iletişimde olduklarını belirten Teknik Direktör Çağdaş Çavuş, “Bu kadar güzel bir iş yapılmışken tekrardan bu güzel işin üzerine daha güzellerinin denenmeli diye düşünüyorum” açıklamalarında bulundu. 
KARİYER HEDEFLERİ
Kendi kariyer hedeflerini de aktaran Çağdaş Çavuş, “Hem genç teknik adamların hem de bu ülke topraklarında büyümüş insanların en güzel hayallerinden bir tanesi Süper Lig’de çalışmaktır. O ligin havası ben yardımcı antrenör olarak soludum ve orada neler yaşadığını burada çalışırken bile takip eden bir insanım. Gerçekten asıl amacım Süper Lig’de takım çalıştırmak. Ki buna inanıyorum, yakın zamanda Süper Lig’de takım çalıştıracağımı düşünüyorum” ifadelerine yer vererek asıl hedefine ulaşmak için bunun altını doldurarak ilerlemesi gerektiğini düşündüğünü aktardı.  

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER