İki yıl önce Manavgat'ta yaşanan ve 10 gün sonunda söndürülebilen büyük yangın felaketine tanık olduğunu hatırlatan CHP Antalya Milletvekili Aykut Kaya, bu yangında 75 bin hektar alanın yandığını ve bunun 60 bin hektarının ormanlık alan olduğunu ifade etti. Kaya, bu felaketin sadece ağaçların yanması değil, bir ekosistemin ve yaban hayatının yok olması anlamına geldiğini belirtti.
ÜLKENİN YAŞAM DAMARLARI ORMANLAR
Milletvekili Kaya, Türkiye'nin yüz ölçümünün yüzde 29,4'ünün ormanlarla kaplı olduğunu ve bu ormanların ülkenin yaşam damarları olduğunu söyledi. Orman yangınlarıyla mücadelenin siyaset üstü bir mesele olduğunu belirten Kaya, “Ülkemizin yüz ölçümünün yüzde 29,4’ü ormanlarla kaplıdır. Ve bu ormanlar vatanımızın yaşam damarlarıdır. Dolayısıyla orman yangınlarıyla mücadele siyaset üstü bir meseledir. Yani milli bir görevdir. Dünyanın en öncelikli konularından biri olan iklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha çok hissediyoruz. Küresel ısınma nedeniyle sıcaklıkların artması ve yağış düzenlerinin değişmesi orman yangınlarının sıklığını ve şiddetini arttırmakta. Doğu Akdeniz coğrafyası da iklim değişikliğinden en çok etkilenecek olan bölgeler arasında yer alıyor” dedi.
İKLİM POLİTİKASI GELİŞMELİ
Milletvekili Kaya, Türkiye'nin iklim değişikliğine hazırlık performansının yetersiz olduğunu belirterek, İklim Değişikliği Performans Endeksi 2024 sonuçlarına göre 67 ülke arasında 56. sırada yer aldığını söyledi. İklim politikası alanında ise 67 ülke arasında sonuncu sırada olduklarını ifade eden Milletvekili Kaya, “Ancak ne yazık ki ülkemiz iklim değişikliğine hazırlık performansı yeterli ülkeler arasında yer almıyor. İklim Değişikliği Performans Endeksi 2024 sonuçlarına göre, 67 ülke arasında 56. sırada yer alıyoruz. En zayıf olduğumuz alan ise iklim politikası. 67 ülke arasında sonuncu sıradayız bu alanda. Orman alanlarının önemli bir bölümü yangın riski ile karşı karşıya kalan bir ülke için kabul edilebilir bir sonuç değildir bu” dedi. Milletvekili Kaya, iklim politikası tasarlayamıyorsak bile karbon yutak kapasitemizi oluşturan ormanları korumaya yönelik tedbirler almaktan çekinmememiz gerektiğini belirterek, “Eğer iklim politikası tasarlayamıyorsanız bari karbon yutak kapasitemizi oluşturan ormanları korumaya yönelik tedbirler alma konusunda çekimser olmayın. Peki ne yapmalıyız? Orman yangınlarıyla mücadelenin 3 aşaması vardır. Yangın öncesi, yangın anı ve yangın sonrası. Bizim öncelikle yangın öncesine ve mücadele kısmına ağırlık vermemiz gerekiyor. Yaşadıklarımızdan ders alarak, yangın öncesinde alınacak önlemleri belirlemeliyiz” ifadelerine yer verdi.
‘ZEYTİNPARK KORUNMALI’
Orman Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerinin orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu gösterdiğini belirten Kaya, “Orman Genel Müdürlüğü’nün istatistikleri orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu göstermekte. Özellikle riskin arttığı bu dönemlerde orman alanların kullanımı ve girişleri ile yasal tedbirler alınmalı ve denetimler artırılmalıdır. 2630 dönüm ile Türkiye’de şehir merkezindeki en büyük yeşil alan olan Zeytinpark’ın korunması ve yaşatılmasına yönelik Antalya Büyükşehir Belediyemiz ile Ticaret Borsamız iş birliği halinde güzel çalışmalar yapılmakta. Bu tür alanları ve uygulamaları yaygınlaştırmak zorundayız. Orman Genel Müdürlüğü gönüllükleri eğiterek onlara ekipman vermektedir. Her ilde her ilçede bu konuda gönüllüler ordusu oluşturmamız ülkemiz için faydalı olacaktır” ifadelerine yer vererek yapılması gerekenleri sıraladı. Milletvekili Kaya, “Ormanlar tükenirse vatanımız da nefessiz soluksuz kalır. Bu yüzden ormanlarımızı korurken, önlem alırken, mücadele ederken onları vatan toprağımız, namusumuz ve geleceğe bırakacağımız en önemli miras olarak görmeliyiz” dedi.

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER