TMMOB Çevre Mühendisleri Odası genel kurulu gerçekleştirdi. Mevcut Başkan Derya Ünver’in aday olmadığı kongrede iki adaylı yarış yaşandı. Turuncu liste adayı Ömer Karayılan ile Beyaz Liste adayı Hakkı Dikmen arasında geçen seçimde 142 oy ile Hakkı Dikmen galip geldi. Turuncu listenin adayı olan Ömer Karayılan ise 97 oy aldı.

ÜNVER ÖNERİLERİ AKTARDI

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Antalya Şubesi 6. Olağan Kongresi, Adnan Mengi’nin Divan Başkanlığı ile başladı. Başkan Derya Ünver açılış konuşması yaparak geçmiş dönemi değerlendirdi. Ünver, “Oda-üye bağlılığını artırmak ve aynı zamanda mali olarak güçlenmesi için yetkinlik alanlarımız içinde yerelde bu çalışmaları yaparken ülke genelinde de hayata geçirilmesini gereken önerilerimizi resmi yolla Genel merkezimize ilettik. Kurumsal hafızada kalması adına size yazımız içeriğindeki önerilerimizi aktaracağım. Çevre Danışmanlık ve Çed Yeterlilik Belgesi olan tüm firmalarda Büro Tescil Belgesi zorunlu hale getirilmesi. Çevre Yönetim Hizmetleri Hakkında Yönetmelik madde 17 asgari fiyat tarifesinin daha sağlıklı uygulanması ve kontrolü için danışman firmaların aylık faturaları ve tahsilatlarının oda tarafından incelenerek aynı zamanda da haksız rekabetin engellenmesi. TMMOB tarafından asgari ücret tarifelerinin belirlenmesi için gerekli çalışmaların yapılmasına, üyelerin SGK dökümlerini iletmeleri halinde uygun sgk primi yatırılmamış üyelerimizin yasal takiplerinin oda tarafından yapılması. SÜMER’de yeşil turizm programı kapsamında sektörlerle çalışan hedef kitleye eğitim programı açılması. Yönetmeliğimiz gereğince ÇED Projelerinin oda onayından geçmesinin sağlanması, EK-2 listesinde yer alan projelerde Çevresel Etkileri inceleme ve değerlendirmeye Tabi proje Başvuru Bedelinin %1 tutarı, Ek-1 listesinde yer alan projelerin Bakanlık Birim fiyat Listesi ÇED Raporu format bedelinin %2 tutarının odaya ödenmesi önerilmiştir” açıklamalarına yer verdi.

‘ELEŞTİRMEYE HAKKIMIZ VAR’

Ünver’in açıklamalarının ardından söz alan Ömer Karayılan, turuncu liste adayı olarak bulunmaktan gurur duyduğunu belirtti. Ömer Karayılan, “Sizlerin karşısında turuncu listenin başkan adayı ve en önemlisi genç bir meslektaşınız olarak bulunmaktan gurur duyuyorum. Birbirinden değerli, donanımlı, dinç, azimli ve hırslı 14 kişilik çok güzel bir aile oluşturup yönetimi devralmaya niyet ettik. Turuncu liste kritik bir farkındalığın ürünüdür. Bu farkındalık bizim eleştirmeye hakkımız olduğudur. Bizim odamızı, başkanlarımızı, odamızın genel merkezini ve mesleğimizin durumunu eleştirmeye hakkımız var. Eleştirmek en kolayı belki ama biz eleştirme hakkını kendimizde görmek için bile bunca yıl mücadele verdik. Bu hakkımızı savunmak için artık daha büyük bir mücadele vermeliyiz. İşte mesleğimiz ve meslektaşımız için ortaya çıkmış bu hak mücadelesi ve bu duruş bizi bir araya getiren şeydir” dedi.

‘ÇÖZÜM İÇİN GELİYORUZ’

Seçimleri kazanan Beyaz Liste'nin Başkanı Hakkı Dikmen ise konuşmasında, odanın kuruluşundan bugüne emeği geçenlere teşekkür etti. Mesleki itibarı artırmak, çevre mühendisliği disiplininin rolünü genişletmek ve çevre kirliliği konusunda çözümler üretmek için projeler hazırladıklarını belirten yeni başkan Dikmen, “Çeşitli sebeplerle profesyonel hayattan, lisansından uzaklaşan meslektaşlarımızla görüştük, odamıza üye olmayan, istifa sürecinde meslektaşlarımız ile de görüştük, tek çatı altında toplanmamızın önemini aktardık, biz odanın bir üyesi miyiz? Eğer üyeysek kendimizi bu odanın bir parçası olarak mı görüyoruz yoksa bir yabancı gibi mi görüyoruz? Ayrıca üye olduğumuz odamız hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Karşılaştığımız olumsuzluklarda odamızı ne kadar yanımızda hissediyoruz? Beklenti ve ihtiyaçlarımızın karşılandığını düşünüyor muyuz? Beyaz liste olarak bu sorulara cevap niteliği taşıyacak projelerimizi hazırladık, bununla yetinmedik tabii ki. Mesleki itibarımızı arttırmak için neler yapabiliriz? İklim krizinde çevre mühendisliği disiplinin rolü ve etkenliği bu kadar önemliyken bulunduğumuz noktayı nasıl genişletebiliriz insanlığın en önemli sorunlarından biri olan çevre kirliliği alanında neler yapacağız aklımıza gelen bu gibi sorulara cevap niteliği taşıyacak projeler üzerine çalıştık. Çözüm için geliyoruz, mesleğimiz için geliyoruz, odamız için geliyoruz” açıklamalarına yer verdi. Meslektaşlarının desteğiyle odanın daha güçlü bir ses olabileceğine inandığını ifade eden Dikmen, birlikte başaracaklarını dile getirdi.

Yapılan seçimin ardından ise yönetim kurulunda isimler şu şekilde yer aldı:

Yönetim kurulu asil üyeler: Güray Doğan, Ceren Şahin, Dila Pırtı, Ahu Nur Şahin, Faikcan Afşiören ve Şevket Kılıç.

Yönetim kurulu yedek üyeler: Diren Gültekin, Umut Alaattin Eroğlu, Emrah Ünal, Ş. Merve Güldorum, Sezen Işlak, Aysun Polat ve Tolgay Doğan.

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER