ANTALYA Kültür Sanat’ta (AKS), çocuklar hem öğretici hem de eğlenceli aktivitelere katılıyor. Çocuklar için hazırladığı atölyelerinden biri olan ‘Kâğıt Rölyef Atölyesi’ni düzenleniyor. Atölyede 8-12 yaş grubu çocuklar özel tekniklerle kâğıtları üst üste yapıştırarak rengârenk rölyefler ortaya çıkaracak. Bu rölyefler aracılığıyla 2 ve 3 boyut ile derinlik kavramları tartışılacak. Bu sayede çocukların hayal kurma, problem çözme ve oranlar arası ilişki kurma becerileri geliştirilecek. Program, 9 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te düzenlenecek. Kurslara kayıt olmak için www.aksdukkan.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kurs ücreti 250 TL olarak belirlendi.

Rölyef123

KÂĞIT RÖLYEF NEDİR?

Kâğıt rölyef tablo ve kabartma sanatı, derinlik ve boyutun estetik bir biçimde ifade edildiği özel bir sanat türüdür. İsmi Fransızca kökenli olan rölyef kelimesi, bir yüzey üzerindeki çıkıntı ve çukurların tasvir edilmesine atıfta bulunur.

Genellikle tarihi yapıların, insan figürlerinin veya modele uygun çalışmaların yardımcı malzemeler ile tabloya boyut vererek yerleştirilmesi anlamına gelir. Örneğin; ağaçların boyutlandırılması, insan figürlerinin boyutlandırılarak çalışılması rölyef çalışmaları kapsamına girmektedir.  Kâğıt rölyef, rölyef çalışmaların tekniği olarak kullanılan sanatsal çalışmadır. Belirlenen sanat eserlerinin uzak veya yakın modellerinin kesme ve üst üste yapıştırılmasıyla oluşturulmaktadır.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER