ABD İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh, ABD İstanbul Başkonsolosluğu Konukevi’nde gerçekleştirilen resepsiyona ABD Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Fenerbahçe Voleyboldan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, Fenerbahçe Takım Menajeri Pelin Çelik’i ağırladı. Ödülde aday gösterildiği için bir plaket alan kaptan Eda Erdem, ABD İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh ile ABD Türkiye Büyükelçisi Jeffrey L. Flake’e imzalı milli takım forması ve Cumhuriyet çanı hediye etti.

Whatsapp Image 2024 03 26 At 13.25.48 (2)

'EDA ERDEM ÇOK ÖNEMLİ BİR FİGÜR'

Resepsiyonda konuşan ABD Türkiye Büyükelçisi Jeffry L. Flake, "Başarıları ve kadınların güçlendirilmesi konusunda yaptığı çalışmalarla Eda Erdem’in bu ödülü kazanmayı hak ettiğini düşünüyorum. Aynı zamanda kendisi dünyanın en iyi voleybol takımının kaptanı. Böyle bir mevkide olmak kolay değil. Kaptan Eda Erdem, genç kadınlara zaman ayırıyor, onlara her şeyi başarabileceklerini gösteriyor. Bu ödül adına bizim açımızdan son derece doğal bir adaydı. Futbol maçlarına gittik, voleybol maçlarına gittik. Hatta geçen yıl Antalya’da bir voleybol maçına gittik, salon hınca hınç doluydu. Sanırım son zamanlarda izlediğimiz en heyecanlı mücadeleydi. Türkiye gibi sporu ciddiye alan, içtenlikle seven bir ülkede olmak benim için büyük bir zevk. Benim de gençliğim sporla geçti. Amerikan futbolu oynadım, koşu takımlarında yer aldım. Eşim okul takımında basketbol oynamıştı. Bu yüzden Türkiye’de olmak bizim için büyük bir mutluluk" dedi.

'EDA ERDEM BU ÖDÜLE LAYIK'

Resepsiyona ev sahipliği yapan ABD İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh, "Başkonsolosluk konutunda bu güzel misafirleri ağırlamak benim için bir zevk. ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl ’Uluslararası Cesur Kadınlar’ adında bir ödül veriyor. Bu ödüle kadınların güçlendirilmesi, insan hakları ve farklı disiplinlerde başarı elde etmiş kadınlar aday gösteriliyor. Bu nedenle de kaptan Eda Erdem’i bu ödüle aday gösterdik. Spor özellikle gençlere disiplini, kararlılığı ve ekip çalışmasını öğreten önemli bir uğraş. İstanbul’da sporun ne kadar önemli olduğunu zevkle gözlemliyorum ve spor müsabakalarına gitmekten keyif duyuyorum" ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 03 26 At 13.25.48

'SORUMLULUĞUMUN BİLİNCİNDEYİM'

Ödüle aday gösterilen Kaptan Eda Erdem Dündar, "Çok güçlü, önemli, başarılı kadınların arasında ismimin geçmesi çok önemli. Bu adaylık çok fazla sorumluluk da ekliyor omuzlarıma ama bunun bilincindeyim. Yeni jenerasyona en iyi şekilde rol model olmaya çalışıyoruz. Her zaman söylerim, biz çok farklı karakterlerden kurulu rengarenk bir takımız. Ama konu bir amaç olduğu zaman bir olabilen, biz olabilen bir takımız. Takım arkadaşlarımla beraber çok güzel işler başarıyoruz. Takım arkadaşlarımın da bu ödüle aday gösterilmemde çok büyük emeği var. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Hayatımda yine unutamayacağım bir akşam oldu diyebilirim. Geçmişe gidip bugünkü halimin bu şekilde olacağını hiçbir zaman düşünemezdim ama hayal etmekten vazgeçmedim. Heykelimin dikilmesi yıllardır konu olan bir şeydi, onun gerçekleşmiş olması inanılmaz bir duygu benim için. Her gün önünden geçtiğimde ’Bu gerçek mi?’ diyorum. Tabii ki bunları hayal edemezdim ama çok şanslıyım. Hala kariyerim devam ederken böylesi bir değer görmek, buna sahip olabilmek benim için paha biçilemez. Çok mutlu ve gururluyum. Buradan tekrar kulübümüze ve güzel taraftarlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Hayal edemezdim ama şu anda hayal edemediğim bir kariyer ve hayatı yaşıyorum. Kariyerim devam ediyor. Vücudum el verdiğince takımıma hizmet etmek istiyorum. Yakın gelecekte voleybol oynamak istiyorum. Sonrasında hep birlikte neler olacağını, hangi fırsatların önüme çıkacağını göreceğiz” dedi. 

'HEYKELİMLE FOTOĞRAF ÇEKİLMEDİM' 

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Spor Kulübü tarafından yaptırılan ve açılışı gerçekleştirilen heykeli hakkında da konuşan Eda Erdem Dündar, "İlk gün haricinde heykelin önünde fotoğraf çekilmedim ama önünden geçerken insanları görünce ’Şu insanları bir şaşırtsam mı?’ diyorum. Bir gün hava güzel olunca orada arabamı kenara çekip insanları şaşırtarak kendim de bir özçekim yapmak istiyorum, aklımda bu var" ifadelerini kullandı. 

'EDA KAPTAN BUNLARI HAK EDİYOR'

Fenerbahçe Opet’in Voleyboldan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Simla Türker Bayazıt, "Fenerbahçe Spor Kulübü olarak geçtiğimiz günlerde kaptanımızın heykelinin açılışını yapmıştık. Bugün de burada uluslararası bir ödül töreni için hep beraberiz. Çok gurur duyuyoruz. Eda, Türk sporu ve uluslararası arena için çok önemli bir kadın figürü. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Bu tip ödüllerin devam edeceğini düşünüyoruz. Kız çocuklarına ve tüm kadınlara ilham vereceğinin farkındayım. Tarihimizde kadın sporcu heykeli az. Bunu Fenerbahçe olarak yapmamız ayrı bir değer. Eda kaptan bunları hak ediyor, her şeyi hak ediyor. Duruşu ve sporcu kişiliğiyle çok önemli bir isim. Bu tarif edilemez bir duygu” diyerek Eda Erdem’i gururlandırdı.

Muhabir: STAJYER/ARİF CAN YILDIZ