ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre; Emekli maaşları ile geçinemeyen emekliler, iftar çadırlarında sıra bekliyor. Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şubesi üyeleri de iftar çadırlarında sıraya girmeyi tercih etti. Tüm Emeklilerin Sendikası Antalya Şube Başkanı Bilge Torosoğlu, “Yaşımızla doğru orantılı beslenemiyoruz sadece makarna ve ekmekle doymak değil doğru şekilde beslenmek istiyoruz. Emekliler ne doğru düzgün beslenebiliyor, ne de geçine biliyor. AKP iktidarı emekliyi açlık ve sefalete mahkum etmiştir. Verilen emekli maaşı ve bayram ikramiyeleri emeklinin geçinmesine yetmiyor” dedi.

Foto1234

KANUNLA MAAŞLAR ERİTİLDİ

Hükümet tarafından 2008’de çıkarılan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu emekli aylık ve gelirlerinin ciddi biçimde düşmesine sebep olduğuna dikkat çeken Başkan Bilge Torosoğlu emekli aylıklarının giderek düşmesi kamuoyunda büyük tepkiyle karşılandığına dikkat çekerek, “Tepkiler karşısında emekli aylıklarını artırmak yerine geçici bir çözüm olarak yılda iki kez dini bayramlarda emeklilere ikramiye verilmesi yoluna gidildi. 2018 yılında 1.000 TL olarak belirlenen emekli aylığı 2021’de bin 100 TL, 2023’te 2 bin TL ve 2024’te 3 bin TL olarak uygulandı. Böylece emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret ve artan enflasyon karşısında alım gücünü kaybetti. Emekli bayram ikramiyeleri asgari ücret ve artan enflasyon karşısında alım gücünü kaybetti. Mart 2018’den Şubat 2024’e geçen sürede gıda enflasyonu yüzde 690 oranında arttı. Emekli bayram ikramiyesi ise yüzde 200’lük artışla 2024’te 3 bin TL oldu. 2024 yılında emekli bayram ikramiyesinin alım gücü gıda enflasyonuna göre 380 TL’ye geriledi. Böylece emekli bayram ikramiyelerinin gıda enflasyonuna göre kaybı (bir bayram) 6 bin 904 TL’dir. Bizde bu duruma dikkat çekmek için ramazan ayı boyunca iftar saatinde iftar çadırlarında olacağız, emeklinin halini herkes görsün ve sesini duysun istiyoruz” dedi.

EYLEMLER DEVAM EDECEK

Bilge Torosoğlu 19 Mart’ta tüm Türkiye’de eylemde olacaklarını ifade ederek eylem gerekçelerini de şu şekilde sıraladı; “2008’de uygulamaya konulan emeklilik sistemi değiştirilmesi maaş bağlama oranı yenilenmesi ve en düşük emekli maaşı, işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmesi, memurlara verilen seyyanen ödeme, bütün emeklilerin maaşlarına eklenmesi, çocuk cep harçlığına dönüşmüş bayram ikramiyesi diye ödenen miktar artırılması, bayram ikramiyesi yerine, yılda 4 kez olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde bir tutar her emekliye verilmesi, emeklilerin yaş durumu ve kronik rahatsızlıkları dikkate alındığında, sağlığa erişim kolay ve tez zamanda olması, sağlıkta katkı payları kaldırılmalı, ayrımsız bütün hastanelerde muayene, tedavi ve tetkikler ücretsiz olması, emeklilerin sendika hakkının gaspına son verilmesi ve emekli sendikaları tanınması için alanlarda olacağız.”

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ