Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), emeklilerin yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çekmek için 26 Mayıs Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda saat 14.00’te ‘Büyük Emekli Mitingi’ düzenliyor. Düzenlenecek miting ile ilgili açıklama yapmak için Kapalıyol ’da toplanan Tüm Emeklilerin Sendikası Antalya Şubesi, 25 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te Aydın Kanza Parkı’nda emekliler için miting düzenleyeceklerini açıkladı.
‘KRİZİN BEDELİNİ, KRİZİ ÇIKARANLAR ÖDEMELİ’
Grup adına açıklamayı Tüm Emeklilerin Sendikası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ferzan Sarsılmaz yaptı. Sarsılmaz emeklilerin yaşadığı sorunlara değinerek, “ Ülkemizde hukuk hiç olmadığı kadar askıya alınmış, adalet hiç olmadığı kadar yara almış, emek hiç olmadığı kadar değersizleştirilmiş, emekliler hiç olmadığı kadar yoksullaşmıştır. Ülkeyi yönetememenin sonucu ortaya çıkan ekonomik krizin faturası asgari ücretlilere, emeklilere fatura edilmek istenmektedir. Krizin bedeli, krizi çıkaranlara ödetilmelidir” dedi.
’31 MART’TAKİ UYARI DİKKATE ALINMIYOR’
Emeklilerin en temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyleyen Sarsılmaz, “Emeklilere, Temmuz'da yine bir sürpriz hazırlanıyor. 10 milyon emekliye sıfır zam kapıda. Yani artışlar kök maaşa yapılacağından, 10 milyon emekli 10 bin lira almaya devam edecektir. Temmuz ayı emekliler için yoksullaşmanın dip yapacağı ayın başlangıcı ve gelecek aylar daha da kötü olacaktır. Bu vicdansızlığı kabul etmeyeceğiz. İnsanca yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşam taleplerimiz için mücadele edeceğiz.  Belli ki; 31 Mart uyarımızı iktidar anlamamış. Nasıl olsa seçimlere daha 4 yıl var diyerek, bizi oyalayabileceğini, hafızamızı yok sayarak, günü geldiğinde kandıracağını sanıyor. Kananlar bellidir. Biz kanmayacağız” şeklinde konuştu. 
25 MAYIS’TA BÖLGESEL MİTİNGLER
Büyük Emekli Mitingi öncesi Antalya’da toplanacaklarını söyleyen Ferzan Sarsılmaz, “25 Mayıs’ta İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir, Tarsus, Burhaniye ve Fatsa'da alanlarda olacağız. Bütün halkımızı emeklilerin gerçekleştireceği bölgesel mitinglerimize desteğe ve dayanışmaya çağırıyoruz. Ana muhalefet partisinin emekliler mitingi yapmasını önemsiyoruz.  Bizim açımızdan kıymetli bir girişimdir. Darısı diğer partilere. Bütün üyelerimizi 26 Mayıs’ta CHP’nin Ankara'da gerçekleştireceği emekli mitingine katılmaya çağırıyoruz. Bölgesel yapacağımız mitinglerden sonra hep beraber Ankara’da olacağız. İki gün gündem emekliler olacak. İnsanca yaşamak istiyorsak, haydi dayanışmaya. Birleşe birleşe kazanacağız. Direne direne kazanacağız

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER