YARIN ‘Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü’ her yıl 15 Ekim’de görme engelliler için farkındalık oluşturuluyor. Beyaz Baston kullanımı, 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden fotoğraf sanatçısı James Biggs’in, dış dünyanın kendisini fark etmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla başlamıştır. Sonraki yıllarda yaygınlaşan uygulamanın olumlu etkileri üzerine Fransa’da Körler Örgütü 1931 yılında beyaz bastonun simgeleştirilmesine karar vermiştir. Bu günün önemine dikkat çekmek için açıklama yapan Hasta ve Engelliler ile Yakınları Hakları Derneği (HEYAD) Başkanı Hüseyin Ayhan, “Görme engelli bireylerin dışardan fark edilmesi için beyaz baston gibi araçlar kullanılmaya başlandı ancak engelli bireyler dışardan fark edilmekten çok yaşadıkları sıkıntıların dile getirilmesini istiyor” ifadelerini kullandı.

hüseyin ayhan

‘SADECE FOTOĞRAF ÇEKİLEREK ENGELLİYE DESTEK OLUNMAZ’

Engelli bireylerin yaşadıkları sorunların en temelinde ekonomik sorunlar olduğunu söyleyen Ayhan, “Görme engelli, ortopedik engelli, konuşma engelli, kronik engelli gibi birçok engelli birey var. Bizim derneğimize üye olan ve bize gelip danışan birçok engelliden aldığımız şikâyetler, hep sağlık ve ekonomik bazlı şikâyetler oluyor. Engelli bireyler engelli maaşlarıyla geçinemediğini ve sağlık masraflarına yetişemediklerini sık sık bize dile getiriyor. Bu tür günlerin olması çok güzel ancak sadece bir kare fotoğraf çektiren yetkililerin günün sonunda arkasına dahi bakmaması bizi çok üzmektedir. Biz sadece fotoğraf çekip engellilerimizle gösteriş yapılmasını değil, sorunların ele alınıp çözüm odaklı olunmasını istiyoruz” dedi.

beyaz bastonlu

‘YETKİLİLER SEÇİMDEN SONRA ENGELLİLERİ UNUTTU’

Dernek olarak birçok konuyu çözüme kavuşturmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Ayhan, “Biz yetkililerle bizzat görüşüp engelli bireylerin sorunlarını ele aldığımız raporu sunduk. Ancak yetkili kişiler seçim döneminde az buçuk ilgilenseler de seçim bittikten sonra hiç ilgilenmez oldular. Biz öncelikle engelli bireylerin kendi parasını kendi kazanabileceği ortamların artırılmasını istiyoruz. Çünkü engelli kişiler ailelerine yük olduğunu düşündüğü için mutsuz ve hayattan kopuk durumda. Engellilerin çok az bir oranı şu an aktif olarak sosyal hayatta yer alıyor” diye konuştu.

braille-5498805_1280

BAŞKAN AYHAN, GÖRME ENGELLİLERİN BEKLENTİLERİNİ SIRALADI

Görme Engelli bireylerin günü olması nedeniyle beklentilere dikkat çeken Başkan Ayhan, “Görme engelli arkadaşlarımızın beklentileri öncelikle yolların onarılması. Yolların çok kötü olması sebebiyle sürekli düşebiliyorlar, yaralanabiliyorlar. Bir diğer beklentileri ise iş olanaklarının artırılması. Görme engelli olduğu için çalışamayacağı sanılıyor ancak birçok iş ortamında çalışabilirler.  Dijital ortam artık buna olanak sağlıyor. Bir diğer şey ise trafik ışıklarının sesli komut özelliği maalesef her yerde yok, bunun her yerde yapılmasının en doğrusu olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunlar elbette sadece görme engellilerin sorunları değil ancak bugün görme engellileri konuştuğumuz için bunlardan bahsettim. Yoksa tüm engelli bireylerin ortak sorunlarıdır” dedi. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN