ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Y eni vergi paketleri tepkisine neden oluyor. Yapılacak olan düzenleme ile engelli bireylerin hayatını kolaylaştırması beklenirken ilk tepkiler engelli vatandaşlarımızdan geldi. Yeni düzenleme kapsamında engellilerin ÖTV’siz araç alma hakkı tamamen ortadan kalkıyor. Engellilerin toplum içinde bağımsız hareket edebilmesi ve hayatlarını kolaylaştırabilmesi için bu tür desteklerin artırılması gerektiğini söyleyen Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Ahmet Oktay, bu durumun sadece engelliler için değil aileleri içinde büyük mağduriyetler yaratacağını söyledi.

Ahmet

ŞARTLAR AĞIRLAŞTIRILDI
Yeni vergi paketinde engellilere sağlanan ÖTV indirimine getirilmesi plananan kısıtlamaya tepkiler büyüyor. Engellilerin uzun zamandır çözülmeyi bekleyen sorunları varken haklarının sınırlandırılmasının sorunları çözmeyeceğini söyleyen Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Ahmet Oktay, “Bu yeni vergi reformuyla sorunlara ve onlara yönelik bir adım atılmadığı gibi aksine şartları daha da zorlanmıştır. Taslağa göre “yoksul olduğunu belgeleyen” engelliler ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na araç alım desteği için başvuru yapacak. Bu destekten yararlanan engellilerinde sosyal yardımları kesilecek. Engelli vatandaşlar için araç bir tercih değil zaruriyettir” dedi.

ÖTV’siz araç alımlarında suiistimal durumlarına da değinen Oktay, araç alımlarında en az yüzde 70 ihtiyaç sahibi engellilerin yararlanamadığını dile getirdi. Oktay, “Engelli vatandaşlara tanınmış bir hakkın sınırlandırılması yerine araç takip sisteminin güçlendirilmesi ve caydırıcı cezaların getirilmesiyle kötüye kullanımdan kaynaklı araç sahipliği en aza ineceğinden on binlerce aracın ÖTV’sinin tahsili mümkün olacaktır. Milyarlarca vergi gelirinin devletin kasasına girmesi sağlanacaktır. Bakan Şimşek’e buradan tüm engelliler adına seslenmek istiyorum. Ekonomik krizin nedeni engelliler değildir. Bu nedenle krizi çözmek üzere gündeme getirilen tasarruf önlemlerine engellilerden başlamak, vicdan ve akıldışı bir davranıştır. Bu girişimle siz, Anayasamızın ve tarafı olduğumuz BM Engelli Hakları Sözleşmesinin amir hükümlerini ihlal etmektesiniz” ifadelerini kullandı

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ