MİLYONLARCA ev sahibini ilgilendiren gelir vergisi istisnası 2024 yılı için belli oldu. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın açıklamasına göre mesken kira gelirlerinde gelir vergisi istisnası 2024 yılı için 33 bin lira olarak belirlendi. Antalya Emlakçılar ve İş Takipçiler Oto Galerisi Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar, konuya dair vatandaşı bilgilendirdi. Çağlar, “Evini kiraya vermiş kişiler bir yıl boyunca 33 bin liranın altında kira geliri elde etmişse herhangi bir gelir vergisi ödemeyecek” açıklamasında bulundu.

ismail çağlar-3

33 BİN ÜSTÜ VERGİLENDİRİLECEK

Ev sahiplerinin kafasının karıştığını belirten Çağlar, “ Ev sahipleri bize sık sık soruyor. 2024 gelir vergisi istisnasını anlatmamızı istiyorlar. Evini kiraya veren kişiler 2024 yılında 33 bin lira altında kira geliri elde ettiyse vergi ödemeyecek. Ancak 33 bin liranın üstünde gelir elde etmişse, 33 bin lira istisna sayılacak ve üstünde kalan rakam vergilendirilecek” ifadelerini kullandı.

KİRACILARIN DİKKATİNE!

Kiracıların ödeme yapma şeklinde dikkat edilmesi gerekenlere değinen Çağlar, “Kiracı olanların kira ödemelerini elden ya da para transferi ödemesi olarak değil, banka aracılığıyla IBAN'a 'kira ödemesi' olarak göndermesi gerekiyor. Aksi halde yasa dışı işlem yapıldığı için cezalarla karşı karşıya kalacak. Ayrıca vergi kaçırma suçu nedeniyle de farklı yaptırımlarla karşılaşılabilecek. Kira geliri beyannamesi verirken konuta ilişkin yapılan tüm masraflar vergiden düşülebilecek. Faturalı olan tüm evrakların saklanması yeterli olacak” dedi. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin