Okulların Cuma günü ara tatile girmesiyle birlikte eğitim ve öğretimde ilk dönem geride kalıyor. 22 Ocak Pazartesi başlayacak olan ara tatil, 2 Şubat Cuma gününe kadar sürecek. Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk sorunların başında öğretmenlere yönelik şiddet olayları olduğunu dile getirdi.

LAİK EĞİTİMDEN UZAKLAŞILIYOR

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, birinci dönemde yaşanan sorunları ele alarak, “Birinci dönemde yaşanan sorunların en başında öğretmenlerin şiddet görmesi oldu. Bir diğer sorun ise öğrencilerin laik, bilimsel eğitimden uzaklaştırılıp pedagojik formasyon almayan imamları atamaları ve onları dini derslere sokmaları oldu. Matematik, fizik, ingilizce gibi derslerin sayısının azaltılıp sözde seçmeli zorunlu din derslerinin konulması” dedi. Bu sorunların yetkililer tarafından da bilindiğinin altını çizen Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Öztürk, “Bunların hepsini bilerek bakanlık ve şu anki hükümet yapıyor. Eğitimi gittikçe gericileştiren, dinselleştiren bir eğitim sistemine dönüştürmüş durumda. Birinci dönemde de yaşadığımız en büyük sorunlardan biri bu oldu” ifadelerine yer verdi.

EZBERCİ EĞİTİM

Öğrencilerin gelişimi için değil sınav geçmeye yönelik bir sistem olduğunu belirten Başkan Kadir Öztürk, “Müfredat ve ilerleyiş, çocukların gelişimi için değil, tam tersine çocukların biat edeceği bir topluma doğru yönlendirilmesine çalışılıyor. Eğitim hem gericileşiyor hem de ezberci bir eğitime dönüyor. Sınav odaklı bir eğitim var. Bilgi edinmek, öğrenmek değil tam tersine sadece sınavı geçme odaklı bir sistem devam ediyor” dedi. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin