Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, turizmi çeşitlendirme ve 12 aya yayma çalışmaları kapsamında Antalya'da önemli etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirtti. Bunlardan en önemlisinin de gastronomi turizmi olduğunu dile getiren Başkan Kaan Kavaloğlu, “Biz uzun bir süredir turizmi çeşitlendirip 12 aya yayma ile ilgili çalışmamız var. Antalya'da da bununla ilgili yaklaşık 3 tane büyük etkinlik oluyor” ifadelerine yer verdi.
ANTALYA’DA GASTRONOMİ ETKİNLİKLERİ
Mart ayında yapılan FSUMMIT, Eylül ayındaki Gastronomi Festivali ve Kasım ayındaki Antalya Turizm Festivali gibi etkinliklerin gastronomiye odaklandığını ve turizmin çeşitlendirilmesine önemli katkılar sağladığını vurgulayan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu “Özellikle kitlesel turizm hareketinde, turizmin çok önemli bir bölümüdür gastronomi. Bahsettiğim etkinliklerden birisi Mart ayında yaptığımız FSUMMIT, diğeri Eylül ayında yaptığımız Gastronomi Festivali bir de Kasım ayında gerçekleşen Antalya Turizm Festivali var. Bu üçü tamamen gastronomi ile alakalı ve turizmin çeşitlendirilmesiyle alakalı çok önemli katkılar” açıklamasında bulundu. Başkan Kavaloğlu, “Bu katkılar ile birlikte hem turizmi çeşitlendirmiş oluyoruz hem de turizmin 12 aya yayılmasıyla ilgili ciddi bir çalışma yapmış oluyoruz. Bu etkinliklerin artması gerekiyor” dedi.

Y Ö R Ü K M U T F A K
YÖRÜK MUTFAĞINA İLGİ
Yerel mutfağa olan ilginin özellikle 5 yıldızlı otellerde arttığını ifade eden Başkan Kavaloğlu, “Özellikle 5 yıldızlı otellerde ciddi anlamda yöresel mutfağa bir eğilim var, yaklaşık 4-5 senedir.  Türkiye'nin her bölgesiyle birlikte özellikle Antalya mutfağına, Yörük mutfağına yönelik çalışmalar yapılıyor. Tamamen Akdeniz bölgesine özgü yemek çeşitlendirilmesi yapılıyor ve bunun da tanıtıma çok büyük faydası var” ifadelerine yer verdi. 
YILIN İLK ÇEYREĞİNDE HEDEFE DOĞRU
Başkan Kaan Kavaloğlu, 31 Mart itibarıyla Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısının geçen yıla oranla artış gösterdiğini vurgulayarak, “31 Mart itibari ile Antalya'ya gelen kişi sayısı 1 milyon kişiyi geçti. Geçen seneye göre de yüzde 25 artıda” ifadelerini sözlerine ekledi. 

Kaanbeygörsellüglfhggjh

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER