Gedelme Yaylası, Antalya'nın sıcak dokusundan 60 kilometre uzakta, Kemer'in huzurlu kıyılarına 18 kilometre mesafede, doğanın kucakladığı bir cennet köşesi olarak uzanıyor. Burası, zamanın yıpratıcı dokunuşlarına rağmen hala eski bir masalın izlerini taşıyor.

Gedelme Yaylası'na giden yol, Kesme Boğazı'nda başlıyor. Antik dönemlerden bu yana ayak izlerini taşıyan bu yolculuk, yolcularını bir zamanlar yaşamış olanların izlerini takip etmeye davet ediyor.

GEDELME'NİN ESKİ YERLEŞİM YERİ

Yayla, tarih öncesinden beri insanların barındığı bir yer olmuş. Kuzdere Mahallesi'nin sınırları içinde yer alıyor yüzyıllardır ve kendine özgü doğal, tarihi ve coğrafi miraslarıyla gurur duyuyor.

Gedelma Kalesiewre

Yaylanın toprakları, elma ve ceviz yetiştiriciliği ile ünlü. Yemyeşil yayla, hem bitkisel hem de hayvansal zenginliklerle dolu. Burada yaşayan insanlar, doğanın cömertliğiyle birlikte hayatlarını sürdürüyorlar.

LİKYA YOLU'NDA YÜRÜYÜŞ

Gedelme Yaylası, Likya Yolu'nun Beycik-Yayla Kuzdere-Gedelme-Göynük Yaylası güzergahı üzerinde yer alıyor. Her yıl, doğaseverler ve macera tutkunları, bu yolculuğa çıkıyor yılın dört mevsimi. Gedelme, doğayla olduğu kadar tarihle de iç içe…

Kanyon19Adsfa

DOĞANIN ŞAHESERİ

Yaylanın kalbinde yer alan tarihi miraslar, ziyaretçilere unutulmaz deneyimler sunuyor. Gedelme Kalesi'nin tarihi duvarları, zamanın hikayelerini anlatırken, kalenin yakınındaki 2500 yıllık Koca Çınar, devasa gövdesiyle gökyüzüne meydan okuyor. Yakınlarında ise, Peynir Deliği Mağarası adeta doğanın gizli hazinelerini barındırıyor. Mağaranın içi, doğanın ilginç sarkıt, dikit ve sütunlarıyla süslü ve ziyaretçilerine vahşi bir güzelliğin kapılarını aralıyor. Gedelme Yaylası’na gidenlerin bu güzellikleri mutlaka görmesi tavsiye ediliyor.

Gedelme Yaylası, doğada saklı kalmış birçok sırrı barındırırken, tarih ve macera tutkunlarını büyüleyen bir atmosfere sahip. Her ziyaret, yeni bir anı çünkü Gedelme'nin sırları sonsuz ve keşfedilmeyi bekliyor.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER