Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kavaloğlu, Antalya’da uygulanmaya başlayan gece müzeciliği hakkında görüşlerini aktardı. Başkan Kavaloğlu, projenin fikir aşamasından beri destek verdiklerini belirterek, “Karar aşamasından beri olumlu bulduğumuz bir proje. Bundan bir sene önce Global Sustainable Tourism Conference kapsamında Dünya Sürdürülebilir Turizm Konferansı Antalya'da gerçekleşti. Mayıs ayının başında Perge Antik Kenti'nde bir açılış kokteyli düzenledik, Perge Antik Kenti'nin gece ışıklandırılmış haliyle yaklaşık 47 ülkeden 300 katılımcı hayranlıkla baktılar. O zamandan beri, gece ışıklandırıldığında ve insanların gezebilme fırsatı olduğunda ne şekilde gezdiğini gördük” açıklamalarına yer verdi.


İLGİ ARTTI
Başkan Kavaloğlu yaz aylarında Antalya’nın sıcak iklimi ile birlikte ören yerlerinin gezilme imkanını değerlendirerek, “İklim şartları da bilindiği üzere, özellikle yaz aylarında gündüz vakti turistlerin çok dolaşabilme imkanı olmuyor. Akşam yemekten sonra rahatlıkla gezebilecekleri, tur yapabilecekleri bir imkan sunduk onlara. Hem de alternatif bir şekilde bu ören yerleri ve müzeleri görebilme fırsatlarını arttırdığımızı düşünüyoruz” dedi. Başkan Kaan Kavaloğlu, “Bunu doğru bir karar olarak sonuna kadar destekliyorum” ifadelerini yer verdi. 


ANTİK KENTLER GECE DE GEZİLEBİLECEK
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya'daki Olympos, Phaselis, Perge, Aspendos ve Syedra gibi ören yerlerinin aydınlatılarak gece müzeciliği kapsamında ziyarete açılacağını açıkladı. Bakan Ersoy, “Özellikle yaz döneminde kıyı kentlerinde hava sıcaklığı çok yüksek olduğu için turistler otelden çıkamıyor. Gün batımından sonra mümkünse gece gezmek istiyorlar ama hava karardığı için gezdiremiyorduk. Şimdi bu aydınlatma projesi ile hem gün batımında hem de gece 12’ye kadar şehir merkezlerine, turizm merkezlerine yakın olan yerlerde müzelerimizi açık tutacağız. Böylelikle hem turistin otel dışına çıkmasını sağlayacağız, hem de şehrin diğer paydaşlarının turizm gelirlerinden pay almasını sağlayacağız” açıklamalarına yer verdi. HABER/AYSU DURSUN

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER