GÜNÜMÜZDE gelin çiçeği, ister lüks bir düğün ister aile evinde basit bir bahçe düğünü olsun, modern bir gelin kıyafetinin önemli bir parçasıdır. Gelin çiçeği gelinin nihai aksesuarıdır ve günün genel görünümüne büyük ölçüde katkıda bulunur. Çiçeklerin bir düğüne görsel güzellik ve romantik bir hava kattığı tartışmasız bir gerçektir ancak varlıklarının daha derin nedenleri vardır. Gelinlerin gelin çiçeği taşıması aslında yüzyıllardır devam eden ve hemen hemen birçok medeniyette yerini bulan bir geleneğin parçasıdır. Peki, hiç düşündünüz mü gelinler neden gelin çiçeği taşır? Gelin çiçeğinin anlamı nedir? Birden fazla sebebi olduğu düşünülen gelin çiçeği taşıma geleneğiyle ilgili farklı rivayetlere gelin hep birlikte göz atalım.

bouquet-168831_1280

ROMA DÖNEMİNDE SADAKATİN TEMSİLİ ÇİÇEKLER

Gelin çiçeği taşıma geleneği kökleri Antik Roma'ya kadar dayanan oldukça eski bir gelenektir. Çiçeklerin yeni başlangıçları, sadakati ve doğurganlığı temsil ettiği inancı nedeniyle Roma’da gelinler çelenk taşıyor veya üzerlerine çiçeklerden oluşan parçalar giyiyordu. Elbette Orta Çağ'da kullanılan gelin çiçekleri günümüzdeki gibi değildi. Gelin çiçeği oluşturmak için görüntüsü güzel çiçekler yerine daha çok güçlü kokulu otlar ve baharatlar kullanılıyordu. Bu buketlerin kötü ruhları, kötü şansı, kötü sağlığı önlediğine ve gelin ile damat arasındaki şehveti olumlu etkilediğine inanılıyordu.

bouquet-1851462_1280

YIKANAMAYAN GELİNLERDEN GELİN ÇİÇEĞİNE UZANAN HİKÂYE

Başka bir rivayete göre, 16. yüzyıl İngiltere’sinde insanlar senelik banyolarını Mayıs ayında yapıp, Haziran'da evleniyorlarmış. Bir evde sıcak suyla koca bir küvet dolduruluyor; bu küvete sırasıyla önce evin erkekleri ardından da kadınlar giriyordu! İşte bu yüzden tam olarak temizlenmeyen kadınların kötü kokması ihtimali nedeniyle düğünlerde gelin çiçeği önemli bir rol oynuyordu. Çeşitli keskin kokular yayan bitkilerden hazırlanan buketler sayesinde gelinlerin kötü kokusunun yayılması önleniyordu.

bouquet-168832_1280

GELİN ÇİÇEĞİ NEDEN ATILIR?

Peki, gelinlerin çiçeği atmasının nedenini biliyor musunuz? Rivayete göre, eski zamanlarda gelin olmak şansla eşdeğer olarak görülüyor ve gelinler son derece şanslı kabul ediliyordu. Bu nedenle düğüne gelen misafirler gelinin iyi şansının kendilerine geçeceğini umarak elbisesinden parçalar almaya çalışıyorlardı. Bu geleneğin devam etmesi gelinliklerin zarar görmesine sebep olduğu gibi bazen istenmeyen yaralanmalara da neden oluyordu. Böylece daha güvenli bir yöntem olarak gelin buketinin atılması geleneği oraya çıktı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN