Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda değişiklik yapılarak ilaç fiyatlarında kullanılan Euro kuru yüzde 25 oranında artırıldı. Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak resmiyet kazanırken yapılan değişiklikle, güncel Euro değeri önceki 14 lira seviyesinden yüzde 25 artışla 17 lira 55 kuruş olarak güncellendi. Söz konusu kararın 25 Aralık 2023 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

İLAÇ BULMAKTA SIKINTI DEVAM EDİYOR

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Antalya Eczacı Odası Başkanı İsmail Erçin, "Bu durumdan memnun değiliz çünkü ilaç bulmakta zorluk yaşıyoruz. Bütün depoların satış ekranları kapatıldı. Biz ilaç temin etmekte zorlanıyoruz. Zam uygulanmaya başladıktan sonra bu durum düzelir ama ilaç yokluklarının önüne geçer mi bu durum, artık bunu üretici değerlendirecek" ifadelerine yer verdi. Zamların uygulanmasından önceki sürecin oldukça olumsuz olduğuna vurgu yapan Başkan Erçin, "Şu anda en olumsuz sürecimizdeyiz. Ayın 25'e kadar ilaçları bulmakta çok zorlanacağız. İster istemez ecza depoları daha az satmak isteyecek ki fiyat zammından daha fazla yararlanmak için. Biz hastamıza ilacı verebilmek isteyeceğiz bu sebeple ayın 25'ine kadar bizim için zulüm olarak geçecek" dedi.

ESKİ SİSTEME DÖNÜLMESİ GEREKİYOR

Yapılan zammın uygulanacağı tarihten itibaren olan süreci değerlendiren Başkan İsmail Erçin, "25'inden sonraki süreç ise üreticinin yeni Euro kurunu beğenip beğenmemesine bağlı olarak değişecek gibi gözüküyor. Yapılan değişiklikle ecza depolarının karı bir miktar arttırıldı. Bu artış depoları rahatlatacaktır çünkü yıllardır yapılmayan bir değişiklikti. Fakat ilaç konusu hala çözülemedi. Örneğin yüz ilaç yoksa şimdi bin ilaç yok çünkü ecza depoları da satmak istemiyor. Bu sebeple zam dönemleri eczacılar için eziyet haline geliyor. Depolara da bir yaptırımımız yok çünkü onların sistemi farklı bizim sistemimiz farklı. Bizim burada önerimiz aslında fiyat artışlarını yılda 1-2 defa değil de her ay yapılması yönündeydi ve önceden zamlı satış fiyatı yetkisi sadece eczanelerdeydi, yine eczanelerde olursa hastaların ve vatandaşın ilaca ulaşımı daha rahat sağlanmış olur. Bu sebeple ilaca ulaşımın kolaylaşması için eski sisteme dönülmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin