Antalya Kadın Platformu, son dönemde artan kadın cinayetleri ve şiddet vakalarını protesto etmek amacıyla açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, 2021 ve 2022 yıllarında kadın cinayetlerindeki artış vurgulanarak, kadınların çoğunlukla aile içinde şiddete maruz kaldığı belirtildi. 


‘FAİLLER, EN YAKINLARINDAKİ ERKEKLER’
Antalya Kadın Platformu üyeleri “2021 yılında 280 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 217 kadın ise şüpheli şekilde ölü buldu. 2022 yılının sadece Ocak ve Şubat aylarında 49 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 49 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. 2023 yılında ise 438 kadın erkekler tarafından katledildi. Bu tablo bizlere göstermekte ki kadınlar en çok aile içinde şiddete uğruyor, en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Kadınların faillerinin çoğu eş, eski eş, sevgili veya yakın akraba. Henüz daha birkaç gün önce kentimizde eski eşi tarafından kesici bir aletle ağır şekilde yaralanan Pınar hastanede ölüm kalım savaşı veriyor. Samsun’da yaşayan kız kardeşimiz Saadet ise boşanma aşamasında olduğu kocası tarafından öldürüldü” açıklamasına yer verdi. 


 ‘GÜVENCESİZ POLİTİKALAR İSTEMİYORUZ’
Kadınların öz savunma haklarının sınırlanması hakkında açıklamada bulunan Antalya Kadın Platformu üyeleri “6284 uygulanmıyor. Nafaka hakkımız gasp edilerek, güvencesizleştirilerek, boşanmayı önleyen politikalarla şiddet gördüğümüz evlere mecbur bırakılıyoruz. Diyanetin tüm şehirlere açtığı aile irşat büroları ile şiddet gören kadınlara sabırlı olması öğütleniyor. Kadınların canını değil aileyi koruyan politikalar her gün aramızdan başka bir kız kardeşimizi alıyor. Bu sokaklarda bir kez daha haykırıyoruz: Aile değil kadınız, isyandayız. Bu ülkede kadın katilleri cezasızlıkla ödüllendirilirken yaşamlarını savunan kadınlar adeta ölmediği için cezalandırılıyor. Nadira’nın, Yeldana’nın, Gülistan’ın, İpek Er’in Feray Şahin’in faillerini koruyan devlet 9 kez aldığı koruma kararına rağmen gördüğü şiddet devam eden ve öz savunma uygulamak zorunda kalan Çilem Doğan’ı 15 yıl hapis cezası ile cezalandırıyor. Bizler bu sokaklarda bir kez daha Nadira için, Yeldana için, Feray için, Gülistan için, İpek için, Çilem Doğan, Nevin Yıldırım için adalet talebimizi yükseltiyoruz” açıklamalarına yer verdi.


‘ERKEK ADALET DEĞİL, GERÇEK ADALET İSTİYORUZ’
İstanbul Sözleşmesi'nin geri çekilmesi konusuna değinen Antalya Kadın Platformu üyeleri “Kadın hareketinin mücadelesi ile imzalanan İstanbul Sözleşmesi'nden bir gece yarısı hukuksuzca geri çekilen, faillere verdiği cezasızlıkla şüpheli kadın cinayetlerinin önünü açan, yaşamak için kendisini öldürmek isteyen fail erkeğe öz savunma uygulayan kadınları cezalandıran, faillere kurmadıkları barikatları kadınlara kuran, eşitlik-özgürlük mücadelesi veren kadınları tutuklayan, lgbti+ları hedef göstererek nefreti örgütleyenleri biliyoruz. Erkek devlet şiddetinin karşısında susmuyoruz, korkmuyoruz, birbirimizi, yaşamımızı, hayatımızı savunmaya devam ediyoruz” açıklamalarına yer vererek kadınların adalet talepleri ve eşitlik mücadelesini vurguladı. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER