Antalya Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre;  Milli Eğitim Bakanlığı, yayınladığı genelgeyle okul kantinlerinde yeni dönemi resmen başlattı. Uzun zamandır gündemde olan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen okullarda güvenli gıdaların satılmasına yönelik yasa sonrası MEB, ‘Sağlıklı Besleniyorum’ projesi kapsamında hafta bir gün okullarda öğrencilere çorba günü ve meyve günü düzenlenmesine karar verdi. Çorbanın, üretildiği yerde tüketime sunulması şartıyla kayıt belgesi alan okul kantinleri, haftanın bir gününde, çorba ve meyve satışı yapabilecek. Genelgeye dair detayların yer almadığını ve ellerine henüz bir genelgenin ulaşmadığına dikkat çeken kantincilerin ise kafası karışık.

DETAYLARI BİLMİYORUZ

Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı 2 Ocak 2019 tarihinde ilk defa bir araya gelerek, okul kantinlerinde satılan gıdalara yönelik bir iş birliği protokolü imzaladılar. Okul kantinlerinde ‘Okul gıdası’ logolu sağlıklı ürünlerin satılmasına kararının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen yasa ertelenerek bir türlü hayata geçirilemedi. MEB’in yeni kararını değerlendiren Antalya’da faaliyet gösteren okul kantincileri, detayların henüz kendilerine ulaşmadığı içi endişelerini dile getirerek, “Çorbalar bakanlık tarafından ücretsiz mi verilecek yoksa ücretli bir şekilde mi satılacak henüz bilmiyoruz. Çorbaların nerede yapılacağına dair de henüz net bir bilgimiz yok. Bir merkezde mi yapılarak mı dağıtılacak yoksa her kantinci kendi mi yapacak buna da dair de bir bilgi yok” ifadelerini kullandı.

Okul12

YILIN YARISI KAPALI

Okullarda yılda yalnızca 180 günlük eğitim ve öğretim günü olduğuna dikkat çeken okul kantincileri, doğal afet, salgın, deprem ve başka sebeplerden dolayı bu gün sayısının da tam olarak uygulanamadığını belirterek, “Kantin ihalelerinde yıllık olarak girip, gün sayısına göre bir bedel ödesek de gerçekte durum farklı işliyor. Okulların belirtilen günler dışında her kapalı kaldığı gün bizlerin, cebinden gidiyor demektir. Okullarda öğrencilere yönelik olumlu her şeyi destekliyoruz. Yapılması planlanan uygulamayla ilgili, belirlenen bir günün sadece çorba ve meyve dağıtımı ve bunun ücretsiz olması halinde kantinciler olarak haksız bir rekabetle karşı karşıya kalmış olacağız. Enflasyonla beraber her geçen gün satışlar biraz daha düşüyor bu nedenle uygulama da kantinlerinde gözetilerek mağdur edilmemelidir” şeklinde konuştu.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ