ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in hyaberine göre, ekonomik zorluklar karşısında ayakta durmakta zorluk çeken çiftçi, ağaçlarını kesiyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği Antalya Şube Başkanı Abdurrahman Özcan, çiftçilerin ekonomik baskılar nedeniyle ağaçlarını kesmek zorunda kaldıklarını belirtti. Abdurrahman Özcan, “İlçede çok sayıda coğrafi işaretli karyağdı armudu ağacı kesildi” dedi.

AYNI NOKTAYA İŞARET EDİYOR

Kesilen ağaçlarla ilgili konuşan çiftçiler, ekonomik olarak sıkıntı yaşadıklarını ve meyve üretiminin maliyetinin karşılanamadığını dile getirirken bazı çiftçiler ise alternatif gelir kaynakları arayışında olduklarını söyledi. Çiftçilerin ağaç kesimine başlamasıyla birlikte, bölgedeki doğal yaşamın da olumsuz etkilendiğinin gözlemlendiğini söyleyen uzmanlar, doğa koruma dernekleri ve çevre aktivistleri, bu duruma dikkat çekiyor. Tarım ve Bölge Uzmanı Özcan da aynı noktaya işaret ediyor.

ÇİFTÇİ DESTEK BEKLİYOR

Türkiye Ziraatçılar Derneği Antalya Şube Başkanı Abdurrahman Özcan, “Her geçen gün zorlaşan ekonomik koşullar, akaryakıt zamları ile birlikte yükselen enflasyon çiftçiyi ve üreticiyi tarımdan uzaklaştırmaya başladı. Artık üretici topraktan vazgeçiyor. Kırsalda yaşayan insanlar üretimden vazgeçip şehre yerleşmeye başladı. Korkuteli’de üretici ekonomik zorluklar nedeniyle ağaçlarını kesiyor. Yakın bir zamanda bölgenin coğrafi işaretli ürünü olan karyağdı armudu tarihe karışacak. Devlet desteği mutlaka gerekli çünkü çiftçi zor durumda dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ