ANTALYA'NIN Kemer ilçesindeki Beydağları Sahil Milli Parkı'nın Çalış Tepe Mevkii'nde vatandaşların tespit ettiği ağaç katliamının otel inşaatı için olduğu iddia ediliyor. İddiaya göre, alan Milli Park statüsünden çıkarılarak otel yapımı için özel bir şirkete tahsis edildi. Neriman Yıldırım kararın iptali ve ağaç katliamının durdurulması için imza kampanyası başlattı. Başlatılan kampanyaya üç gün içinde yoğun ilgi oldu. Kemer halkı ağaçların kesilmemesini istiyor.

Whatsapp Image 2024 04 14 At 10.56.40


‘TÜM DOĞASEVERLER ENDİŞELİ’
İmza kampanyasını başlatan Kemer sakini Neriman Yıldırım, “Beydağları Sahil Milli Parkı'nın eşsiz güzelliklerine, tarihi doğa yollarına ev sahipliği yapan bu coğrafyada yaşamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ancak, Kemer Sahil Milli Parkı'nda Çalış tepesi mevkii otel alanı için tahsis edildi ve devam eden ağaç kesimi benim içimi parçalıyor. Bu durumun sadece benim değil, tüm doğaseverlerin de endişe kaynağı olduğunu biliyorum” dedi.

G L Bjd Wr W Y A A N Yzl
‘DOĞAYLA UYUMLU TURİZM İSTİYORUZ’
Kemer'deki bu milli park, Türkiye'nin en önemli doğal miraslarından biri olduğunu söyleyen Yıldırım, “ Park, yüzlerce farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Ancak otel inşaatının devam etmesi ile birlikte bölgedeki yaban keçilerini kafeslerle topladılar bunun yanı sıra kızılçam ormanlarını kesmeye devam ediyorlar. Buna izin vermeye devam edersek, bu canlıların ve bizim yaşama alanlarını yok edecekler. Bu nedenle sizden yardım istiyorum. Bu tahsisatın durdurulmasını ve ağaç kesiminin sonlandırılmasını talep ediyoruz. Doğayla uyumlu turizm uygulamalarının teşvik edildiği bir dünya istiyoruz. Bu dilekçeyi imzalayarak Kemer Sahil Milli Parkı'nın korunmasına yardımcı olun. Bu, sadece bizim için değil, gelecek nesiller için de önemlidir” ifadelerini kullandı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER