Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Daire Başkanı İsmail Oskay, ‘Kent Tarihi ve Kültürel Tasarımlar’ konulu konferansta konuşmacı olarak yer alarak öğrenciler ile buluşacak. Konferans, 6 Mayıs Pazartesi günü saat 13.30'da Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi iş birliğinde gerçekleşecek konferansta kent tarihi konuşulacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Daire Başkanı İsmail Oskay, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Pazartesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’na bekleriz. ABB Kent Tarihi ve Tanıtım dairesi olarak ürettiğimiz içeriklerle ilgili reklam ve tanıtım bölümü öğrencileri ile fikirlerimizi paylaşacağız” ifadelerine yer vererek öğrencileri konferansa davet etti.

Whatsapp Image 2024 05 05 At 13.49.59

ANTALYA’NIN TARİHÇESİ

Antalya, Türkiye'nin güneyinde, Akdeniz kıyısında yer alan ve turizm açısından önemli bir merkez olan bir şehirdir. Kuzeyinde Burdur, Isparta, Konya; doğusunda Karaman, Mersin; batısında ise Muğla illeri bulunmaktadır. Şehir, Akdeniz'in kıyılarında uzanan Türk Rivierası'nın bir parçasıdır. Antalya'nın tarihi, II. Attalos tarafından kurulan ‘Attalos Yurdu’ olarak bilinir. Kent, Bergama Krallığı'nın sona ermesiyle bağımsızlık kazanmış, ancak daha sonra korsanların eline geçmiştir. Roma döneminde Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına katılan Antalya, M.S. 130'da Hadrianus'un ziyaretiyle gelişim göstermiştir. Antalya'nın eski limanını çevreleyen surların bir kısmı ve restorasyonu yapılan Hadrian Kapısı, şehrin en önemli antik eserlerindendir. Antalya ve çevresi, antik çağlardan beri önemli bir yerleşim merkezi olmuş ve birçok medeniyetin egemenliği altına girmiştir. Selçuklular döneminde Türk topraklarına katılan Antalya, Osmanlı döneminde Teke Sancağı'nın merkezi olarak önem kazanmıştır. Ünlü Osmanlı seyyahı Evliya Çelebi'nin anlatımına göre, Antalya'nın kale içinde dört mahalle ve üç bin ev, kale dışında ise 24 mahallesi bulunmaktadır. Limanı, o dönemde 200 parçalık gemi alacak büyüklüğe sahiptir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında Antalya, bağımsız bir sancak haline getirilmiştir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtım Daire Başkanı İsmail Oskay ise Akdeniz Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelecek ABB Kent Tarihi ve Tanıtım dairesi olarak ‘Kent Tarihi ve Kültürel Tasarımlar’ hakkında üretilen içerikler ile ilgili fikirlerini 6 Mayıs Pazartesi günü İletişim Fakültesi’nde konuşacak. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER