Antalya Ekspres Gazetesi'nde Güven Güneş'in haberine göre; Kiracılar Dayanışması Platformu üyeleri Attalos Heykeli önünde eylem yaptı. Platformun kurucularından Seda Kul yaptığı açıklamada yüksek enflasyon ve düşen alım gücüyle birlikte maaş zamlarının kiraları karşılamadığını ve geçim sıkıntısı yaşadıklarını vurguladı. Kul, “Maaşlara gelen zamlar daha elimize geçmeden tükendi gitti. Kiralarımızı ödeyemiyor, karnımızı bile doyuramıyoruz” ifadelerini kullanırken, hükümetin ve muhalefetin sorunu görmezden geldiğini söyledi.

KARNIMIZI DOYURAMIYORUZ

Attalos heykeli önünde Antalya Kiracılar Dayanışma Platformu Kurucularından Cengiz ve Seda Kul basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında sert sözlerle iktidar ve muhalefete yüklenen Seda Kul, “Kiralarımızı ödeyemiyor karnımızı bile doyuramıyoruz. Bizleri görmeyen bir iktidar ve muhalefet var ancak onlarda çıkıp halkı tehdit ediyorlar. Halk artık gözünü açmaya başlamıştır diye ümit ediyorum .’Büyükşehirler de iktidar parti olmazsa o illere doğalgaz gelmeyecek’ deniyor neden bizler halk olarak çıkıp ta bunu sorgulamıyoruz? Bizi yönetenleri biz seçmiyor muyuz? Halkı tehdit etmek de nedir? Ev sahipleri platform kuruyor arabuluculuk yapan avukat çıkıyor kiracının hakkına giriyor.

Bizim ülkemizde neler oluyor adalet desen neye göre kime göre var? Zengine adalet her yerde varken garibana adalet nerde var soruyorum size evinde yüzü gülen var mı evladıyla korkmadan yürüyen var mı evine ekmek alamayıp mutlu olan var mı ne oluyor bizlere bizi yönetenleri biz seçiyoruz onlar sefasını sürerken hayatın bizler neden cefasını çilesini çekiyoruz” şeklinde konuştu.

Foto (3)-76

ÇORAP DAHİ ALAMIYORUZ

‘Sabahlara kadar çalışan işçi maaşını aldığımda kendine neden bir çorap dahi alamıyor’ diyen Selda Kul, “ Bu bizi yönetenler neden müdahale etmiyor kiracıyı ev sahibiyle emekliyi emekliyle işçiyi işçiyle birbirine düşman ediyor. Nasıl bir düzenin nasıl bir oyunun içindeyiz halk olarak bizler neden çocuklarımızla dışarda yürüyemiyoruz? Neden bir şey isterler diye korkuyoruz bunlar bu halka reva mı? Sizler kendinize bu şekilde yasamayı mı layık görüyorsunuz? Artık halk olarak birlik beraberlik içinde bu yaşanılanlara dur demeliyiz artık uyuduğumuz uyutulduğumuz yeter artık uyanmalıyız uykularımızdan bizler ev sahipleri ile kiracılar olarak karşı karşıya kalmamalıyız tersine bu düzene hep birlikte dur demeliyiz. Emlakçıların da bizleri somurduğu yeter demeliyiz al garibe vur garibe yapan bu düzeni birlikte durdurmalıyız” şeklinde konuştu. Antalya Kiracılar Dayanışma Platformu Kurucularından Cengiz Kul ise, “Başımıza ne gelirse bu cahillik ve yoksulluktan geliyor. Bugün ki siyasi kurumlar, bugün gördüğümüz tabelalar, cahilliğimiz ve yoksulluğu muz bir sömürünün üzerine asılmış tabelaların bizlere yansımasıdır.

Ülkenin temel sorunu haline gelen barınma, ev sahibikiracı uyuşmazlığı sizlerin işine geldiği gibi gittiği için bizlere adalet olmadığını mı kanıtlamaya çalışıyorsunuz. Anayasayı ‘mı değişmeye çalışıyorsunuz. Adalet mülkün temeli ise halk arasında neden hala adalet sağlanmıyor burada bir haksızlık ve ilgisizlik var halk neden kendi savcısına hakimine tepki göstersin bu siz imza yetki sahiplerinin ne denli işlerinize geliyor anayasa ile karşı karşıya getirdiğiniz yetmediği gibi bir de 600 milletvekili TBMM’de ne için var? Biz neden seçtik 81 ilde milletvekili.

Foto (4)-47

Cumhurbaşkanı yardımcısı ve 17 bakan, 135 parti, 30 büyükşehir belediyesi 51 il, 922 ilçe belediyesi 386 belde var ama lakin imza yetkilisi de toplumun sorununa sessiz seyirci olmuş durumda. Bunu halk olarak ayrıştırılmak istemiyoruz bir an önce bu sorunların eğitim sağlık geçim yani insan ihtiyaç duyulan temel ihtiyaçlarını karşılayacak yasa ve kanunlar gelmesini siz bizlere hizmet veren yetkililerden talep ediyoruz Türk halkının Sabri da, parası da, takati de kalmadı. Seçtiğimiz her başkan, bakan, vekil elini taşın altına koysun hepinizi halk için derman olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Antalya Ekspres Gazetesi