ANTALYA'DA katlanarak artan kira fiyatları, kiracıları işin içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Antalya’nın merkez ilçelerinde en ucuz ev kirası asgari ücretin üstünde ve en yüksek kira ise 500 bin lira dolaylarında. Fahiş kira fiyatları, vatandaşları çileden çıkarır oldu. Fahiş fiyatların yanında asgari ücretin de çok az olmasından şikâyetçi olan Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu Kurucusu Seda Kul, yaşanılan sorunlara çözüm için yetkililere seslendi.

‘İKİ YAKAMIZ BİR ARAYA GELMİYOR’

Küreselleşmenin haksız rekabet yoluyla istihdamı yok ettiğini ve ücretleri azalttığını söyleyen Kul, “İnsanlar sıkıntı çekmeden yaşamak istiyor fakat artık sıkıntısız stressiz gün geçmiyor. Sıkıntı çekmeden yaşamak için daha çok ücretlere ihtiyaç var ancak küreselleşme, yerel çalışanları dünyanın diğer ucunda bulunan ve yirmi kat daha az ücret ödenen diğer çalışanlarla rekabete sokarak bunu engelliyor. Yerel şirketler bu küreselleşmenin neden olduğu rekabet içinde bırakılıyor. Maaşlar artırılırsa iflasa veya faaliyetlerini ülke dışına kaydırmaya mahkûm oluyor. Birçok insan tam gün çalışıyor ancak iki yakasını bir araya getiremiyor. Bu nedenle hükümetler, normalde kamu hizmetlerinin işleyişine yönelik bütçeleri kullanarak onlara yardım etmeli. Kamu hizmetleri ise ani bir ivmeyle bozuluyor. Bu da yetmediği için devletler sonsuz borca giriyor” dedi.

kira 2

‘ASGARİ ÜCRETİN BU DERECE DÜŞÜK OLMASI YANLIŞ!’

Vatandaşın yardıma muhtaç hale geldiğini söyleyen Kul, “Kişinin sağlam bir benlik saygısı geliştirebilmesi için hayatını tek başına kazanabilmesi, sosyal yardımlara muhtaç kalmaması gerekir. Çalışabilmek ve kazancıyla insana yaraşır bir şekilde yaşamak, insanın temel haklarındandır. Avrupa’da, asgari ücret seviyesinin bu denli düşük olması anormal ve şoke edici bir durumdur. İçinde bulunan bağlamda temel gelir, bir çocuğa verilen harçlık gibidir. Küreselleştirmenin neden olduğu düşük maaş seviyesini unutturmak için verilen, bireye çocuk muamelesi yapan bir sadakadır” diye konuştu.

 ‘YETKİLİLERDEN ÇÖZÜM BEKLİYORUZ’

Sadaka istemediklerini belirten Kul, “Bizler sadaka değil, alın terimizin ve ailemizin huzurlu ortamda gelişi güzel değil, refah içinde çocuklarımızı büyütmek istiyoruz. Birçok insan tam gün çalışıyor ancak iki yakası bir araya gelmiyor. Biz dar gelirli vatandaşların bir benlik saygısı geliştirebilmesi için hayatını tek başına kazanabilmesi ve sosyal yardımlara muhtaç kalmaması için devleti zora sokmamak için asgari ücrete tabi oluyoruz.  Asgari ücret günümüzde şu an sadece kiralara eşittir. Hatta asgari ücretin üstünde kiralar mevcut. Asgarî ücretin bu denli düşük olması anormal ve şoke edici bir durumdur içinde bulunan bağlamda temel gelir bir çocuğa verilen harçlık gibidir bizler sadaka değil refah hakkımızı istiyoruz. Bizler artık sadece kira bedelini karşılamak için çalışmak istemiyoruz en kısa sürede yaşadığımız bu duruma çözüm bekliyoruz” ifadelerini kullandı. ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin