Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün Antalya’daki teleferik kazası nedeniyle tutuklanmasının üzerine Cumhuriyet Halk Partisi heyeti Antalya Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Adliye önünde heyet adına konuşan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Mesut Kocagöz’ün Büyükşehir Belediyesine ait ANET’teki genel müdürlük görevinden istifasından sonra ağır bakımının yapıldığını dikkat çekerken CHP İl Başkanı Nail Kamacı ise Kocagöz’ün hukuksuz bir şekilde tutukladığını ifade ederek durumu kınadı. 

TUTUKLAMA HUKUKSUZ
Konyaaltı ilçesinde geçtiğimiz Cuma günü yaşanan teleferik kazası sonrasında Büyükşehir Belediyesine ait ANET’teki genel müdürlük görevinden 28 Kasım 2023 tarihinde istifa eden ve 31 Mart’taki yerel seçimlerde Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Karagöz’ün tutuklanması hakkında bir basın açıklaması düzenleyen CHP Heyeti tutuklanmanın haksız ve siyasi kaygılarla yapıldığını söyleyerek, “Halkın oylarıyla seçilmiş ve hukuksuz bir şekilde tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz derhal serbest bırakmalıdır” dedi. Heyet adına basın açıklamasında konuşan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ise, “Çok acı bir olay yaşandı. Haberi aldıktan sonra teleferik kazasıyla ilgili İl Başkanımız, Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanlarımız yaklaşık 26 saat arama kurtarma çalışmalarına anbean katıldık. Tek isteğimiz oradaki yurttaşlarımızın kazasız bir şekilde kurtarılmasıydı. Bunu hep beraber yaptık. Ancak, daha milletvekillerimiz, arkadaşlarımız dinlenmeden savcılık Kepez Belediye Başkanımızı sadece bilgi almak için Adliye’ye davet ediyor. Giyiniyor, hemen gelecek bir bakıyoruz bir ekip otosu aşağıda bekliyor. Ben buradan kıymetli yargıçlara sesleniyorum. Hangi şekilde bizi adliyeye davet ederseniz edin zaten biz geliriz. Bilgi edinmek için çağrılan belediye başkanımız haksız, hukuksuz, dehşet verici bir kararla tutuklu” ifadelerini kullandı.

Başarıır


SİYASİ KAYGI VURGUSU
Başarır sözlerine, “Şimdi ben buradan seslenmek istiyorum: Alt sınırı iki yıl olan, katalog suçlar arasında yer bulamayan bir suçtan dolayı, ikameti sabit zaten Belediye Başkanı seçilmiş bir kişiyi neden tutukluyorsunuz? Aynı olayı Çorlu’da yaşamadık mı? Çorlu’da bakan suçluydu. Burada suçsuz bir Belediye Başkanı var. Çorlu’da 11 duruşma bu kararı vermeyen mahkeme, bugün burada suçu, günahı, sorumluluğu olmayan bir belediye başkanını ne hakla tutukluyor? Değerli arkadaşlar Türkiye’de hepimizin hem gülüp hem ağlayacağı bir karar var. 28 Kasım’da aday olmak için istifa ediyor. Bu Belediye Başkanı aday oluyor. Bu Belediye Başkanı seçiliyor. Sonra tutuklayan mahkeme diyor ki ‘Hayır’ diyor, ‘Sen’ diyor Aralık 18’te istifa ettin. Yahu 1 Aralık’ta istifa etmeyen bir devlet memuru, kamu görevlisi aday olabilir mi? Yahu zaten o tarihte etmiş. Bu bir gerçek. Niye bunu söylüyor? Çünkü o tarihten sonra bu tesisin ağır bakımı yapılmış. Yani sorumluluğu ortadan kalkmış. Yüksek Seçim Kurulu’nun istifa tarihi olarak verdiği tarihi kabul etmeyen bir mahkeme var. Bu Belediye Başkanı bugün belediye başkanı ise demek ki 1 Aralık’tan önce istifa etmiş. Böyle bir şey olabilir mi? Sorun şudur: 30 yıl sonra yüzde 50 ile kazandığımız bir belediye başkanımızın seçimin iktidar tarafından hazımsızlığı vardır” dedi.

Chpli Basarirdan Baskan Kocagozun Tut 40305 (1)


DENETİMLERE BAKANLIK ONAYI
“Biz Belediye Başkanımızın arkasındayız. Biz artık halkımızın iradesine, mahkeme kararlarının bir darbe gibi indirilmesinden rahatsız oluyoruz” diyen Başarır, “Artık seçilen belediye başkanlarımıza mahkemeler, birilerinin baskısıyla telefonuyla karar vermesin. Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir suçlama, böyle bir iddia, böyle bir delil durumuyla belediye başkanı tutuklanmamıştır. Ben üzülüyorum. Adliye arkamızda. Değerli yargıçlara sesleniyorum: Bu hukuksuzluğa son verin. Kepez halkının iradesine gölge düşürmeyin. Belediye Başkanımız seçilmiştir, görevindedir. O’nun yeri Kepez Belediyesi’dir, cezaevi değildir. Bu şekilde bizleri, partimizi, belediyemizi kimse yıldıramaz. Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak, Genel Başkanımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanlarımız, yöneticilerimiz, Kepez ve Antalya halkı gerekirse belediyenin önünde, adliyenin önünde günlerce nöbet tutarız. Alnımızın akıyla kazanmış olduğumuz, halkın iradesiyle kazanmış olduğumuz belediyeyi, mazbatayı hukuksuz bir kararla kimseye teslim etmeyiz. Değerli yargıçlara son olarak şunu söylüyorum: Dosyayı okuyun, delillere bakın. Eğer ki benim Belediye Başkanımın bir suçu varsa biz zaten burada olmayız ama benim Belediye Başkanım istifa ettikten sonra o tesiste üç kez bakım yapılmış. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları olur vermiş. Kendisinin hiçbir sorumluluğu yoktur. Gelin vicdanınızın sesini dinleyin, Kepez halkının oylarına, iradesine saygı gösterinin Mesut Kocagöz’ün tahliyesine karar verin” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 04 15 At 15.44.26


ANTALYA HALKI VERDİĞİNİZ OYA SAHİP ÇIKIN
CHP İl Başkanı Nail Kamacı ise tutuklamanın hukuk garabeti olduğunu ifade ederek, “Bugün yaşadığımızın altında 30 yıldır alınamayan Kepez Belediyesi’nin CHP tarafından alınması yatmaktadır. Hukuk mücadelesini hem il başkanlığınca hem de genel merkez yönetimleri olarak sonuna kadar sürdüreceğiz. Hakkımız olan, Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz’ü tekrar o koltuğa getireceğiz. Değerli Antalya ve Kepez halkı verdiğin oya sahip çık. Demokrasiye sahip çık. Seçtiğiniz adaya sahip çıkalım hep birlikte. Kepez’in Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’dür” dedi.

Chpli Basarirdan Baskan Kocagozun Tut 40305 (2)

Kaynak: Haber Merkezi