Kumluca Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu başkanlığındaki ilk olağan meclis toplantısına meclis üyelerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri ve mahalle muhtarları da katıldı. Başkan Mesut Avcıoğlu, "Demokratik bir seçim oldu. Güzel bir seçim süreci yaşadık. Kumluca halkı sandıktan çıkan sonuca göre birlikte bir yönetim kararı verdi. İlçemizi birlikte yöneteceğiz. Alacağımız kararların hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Başkan Avcıoğlu açılış konuşmasının ardından parti gruplarına söz verdi. AK Parti Grup Sözcüsü Halil Karataş, "Kumluca'ya ve Kumlucalıya yakışır bir seçim süreci yaşadık. Bu seçimde gösterdiği duyarlılık için herkese teşekkür ederim. Başkanlığınızı tebrik ediyorum, güzel çalışmalara vesile olmanız noktasında başarılar diliyorum. Geçmişte belediye hizmetlerine katkı sağlayan belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Belediye meclis üyelerine ve muhtarlara başarılar diliyorum. Geçmiş 5 yılda birçok hizmeti kaybettik. Cumhur İttifakı olarak hiçbir hizmete engel olmadık. Halkımızın yararına olan hiçbir hizmete engel olmayacağız. Ancak kişiye özel işler olması durumunda karşısında olacağız. Siyasi bakış açısından bağımsız olacağız. Yeni dönemimiz hayırlı olsun. Allah alacağımız kararlar konusunda yardımcımız olsun. Belediyemizin mali durumunu öğrenmek istiyoruz" diye konuştu.

Kumluca Belediyesinde Ilk Meclis 40512 (2)

Belediyenin durumu hakkında meclisi bilgilendiren Başkan Mesut Avcıoğlu, belediyenin aylık 16 milyon lira gelir, 22 milyon lira gideri olduğunu vurguladı. Başkan Avcıoğlu, "Belediyenin geliri giderini karşılamıyor. Belediye ve şirketlerinde şu an itibari ile toplam 668 kişi çalışmaktadır. Yaptığımız mali incelemelerde Kumluca Expo AŞ'nin 16 milyon lira, Beton AŞ'nin 15 milyon 800 bin lira, Sarnıçtepe AŞ'nin 57 milyon 600 bin lira, belediyenin 256 milyon 500 bin lira borcu bulunmaktadır. Toplamda belediyenizin yaklaşık 346 milyon lira borcu bulunmaktadır. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Nerede israf, nerede sıkıntı varsa çözeceğiz" dedi.

Grup konuşmalarının ardından gündem maddeleri görüşüldü. Divan katipliğine AK Parti'li Kamile İrem Topaloğlu ve Ayşe Alpaslan seçildi.

Birinci başkan vekilliğine AK Parti'li Halil Karataş, ikinci başkan vekilliğine AK Parti'li Bayram Açıkyürek, encümen üyeliğine MHP'li Yücel Kaplan ile AK Parti'li Yılmaz Öncel seçildi. İmar Komisyonu'na AK Parti'li Kamile İrem Topaloğlu ve Türker Üras, MHP'li Samet Atalay, Demokrat Parti'li Faik İlter ve Mustafa Bars seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu AK Parti'li Bayram Açıkyürek ve Ayşe Alpaslan, MHP'li Fevzi Duranal, CHP'li Kerem Kaya Turan ve Demokrat Parti'li Hakkı Arıkan'dan oluştu.

Denetim Komisyonu Başkanlığı tarafından hazırlanan 2023 yılı Denetim Komisyonu Raporu Meclis'e sunuldu. 2023 yılı faaliyet raporu konulu Yazı İşleri Müdürlüğü'nün teklifi görüşüldü. CHP'Lİ Kerem Kaya Turan'ın çekimser oyuna karşılık, AK Parti, Demokrat Parti ve MHP grupları, tamamlanmamış faaliyetlerin tamamlanmış gösterildiğini gerekçe göstererek, rapora ret oyu verdi. Faaliyet raporu oy çokluğuyla reddedildi.

Kumluca Belediyesinde Ilk Meclis 40512 (1)

Meclis toplantılarının her ayın ilk perşembe günü yapılmasına ve meclisin tatil döneminin ağustos ayı olmasına oy birliği ile karar verildi. Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği'ne AK Parti'li Celil Demiröz ve Murat Yıldırım asil, Selahattin Aydil ise yedek üye seçildi. Tarihi Kentler Birliği'nin asil üyeliğe AK Parti'li Selahattin Aydil, yedek üyeliğe ise Tarık Bilek seçildi. Antalya Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği asil üyeliğine AK Parti'li Halil Karataş ve CHP'li Kerem Kaya Turan seçildi. Akdeniz Belediyeler Birliği asil üyeliğine AK Parti'li Aydın İlkuçan ve CHP'li Kerem Kaya Turan, yedek üyeliğe ise AK Parti'li Tarık Bilek seçildi.

Belediyeye ait Sarnıçtepe Gıda ve Ticaret AŞ'nin yönetim kuruluna Mesut Avcıoğlu, Bayram Erdoğan, Erkan Karamıklı, Faik İlter, Murat Yıldırım, Aydın İlkuçan, Fevzi Duranal; belediyeye ait Kumluca Beton AŞ'nin yönetim kuruluna Mesut Avcıoğlu, Gökhan Evran, Emre Uysal, Serkan Acarbulut, Ahmet Karakuş, Samet Atalay, Tarık Bilek; belediyeye ait Kumluca Expo Tanıtım AŞ'nin yönetim kuruluna Bayram Açıkyürek, Celil Demiröz, Selahattin Aydil, Mesut Avcıoğlu, Erkan Karamıklı, Mehmet Bayram, Mustafa Bars seçildi. Kumluca Belediye Meclisi gündem maddelerini karara bağlamasının ardından sona erdi.

Kaynak: DHA