ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre kurdaki oynaklığın yedek parça stoklarını olumsuz etkilediğini ve tedarik süreçlerini güçleştirdiğini söyleyen Antalya Oto Tamirciler Odası Başkanı Ünver Dağlı, döviz kuru artışının ve enflasyonun, yedek parça teminini zorlaştırdığını belirterek sektörün zorlu günler yaşadığını söyledi.

BAŞKAN ÜNVER


‘ÇOK AZ GÖNDERİYORLAR’
Yüksek döviz kuru nedeniyle toptancıların eskisi gibi depolarını yedek parçayla dolduramadığını söyleyen Dağlı, “Satıcılar, artık depolarında daha az stok bulunduruyor veya sadece sipariş üzerine çalışıyor. Hem tamirciler hem de toptancılar, dalgalı döviz kurundan dolayı en fazla üç günlük fiyat teklifi verebiliyor. Çoğu zaman kur nedeniyle üç günün sonunda fiyatlar değişiyor. Ekonomik sorunlar parçaya ulaşmayı da zorlaştırıyor. Bazı yurtdışı firmaları ise stoklarını bilerek düşük tutarak fiyatları yukarıya doğru çıkarmaya çalışıyor. Diğer yandan ise Türkiye’nin otomotiv endüstrisindeki temel taşlarından biri de halbuki yedek parça sektörü. Bu anlamda, yerli üretimin teşvik edilerek kapasitesinin arttırılması sektörün geleceği için büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

foto (6)-9


‘ESKİDEN GİDERDİ ŞİMDİ GİDEMEZ’
Yakıt ve parça giderlerinin artması sonucu otomobil sahibi dar gelirli kişilerin toplu taşımaya yöneldiğini söyleyen Başkan Dağlı, “Asgari ücret alan bir kişi eskiden arabasıyla işe gidip gelebilirken şu anda litresi 40 liraya yaklaşan benzin fiyatlarının ardından vatandaşlar toplu ulaşıma yönelmek zorunda kaldı. Diğer yandan parça fiyatları, MTV, sigorta, kasko, bakım gibi kalemleri ekleyince çıkan rakamlardan dolayı artık sadece otomobillerle hafta sonu gezileri kaldı. Asgari ücretle geçinen vatandaşlarımız için arabayla seyahat etmek artık ekonomik anlamda sürdürülebilir değil. Otomobil sahipleri için maliyetler giderek daha büyük bir yük haline geldi. Bu nedenle birçok kişi, iş veya günlük aktiviteler için toplu taşıma araçlarını tercih etmeye başladı” diye konuştu.

foto (3)-21

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ